Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Vannak falvak, amelyekbe kimondottan jó érzés megérkezni. Kömörő is ilyen, különösen nyáron, amikor virág borít minden utcát, házat, kiskertet.
Szatmárban, azon belül is az Erdőháton mindig is szerették a virágot, nem volt ház, ahol ne nyílt volna legalább pár tő mályva, dália vagy rozmaring. De jobbára csak az ablakban, hiszen az udvaron lelegelte volna őket a jószág. A rendszerváltás után aztán kezdtek eltünedezni a tehenek az ólakból. Elfogytak a gulyák és a csordák is, zacskós tejet isznak már az emberek. Viszont egyre több lett a virág. A csordák hajdani útjai mentén dália és kannavirág nő, a föléjük tornyosuló villanyoszlopokon pedig muskátli és petúnia ontja szirmait.
Kömörőn minden ház előtt gondosan megmunkált virágágyás díszlik, és ez a fagyok beköszöntéig így is marad. Igaz, sok munka van vele, és persze pénzbe is kerül, de korántsem annyiba, mint hinnénk.
– Ha mindent a boltokban vennénk, és mindent idegen munkásokkal végeztetnénk, sokkal többe lenne – mondja Juhász András polgármester a községháza előtt, a virágtengerben gyönyörködve. – Amit csak lehet, kiteleltetünk, s amit tudunk, mi magunk készítünk el. Sajnos nálunk is sok a munkanélküli, de igyekszünk nekik elfoglaltságot keresni. Nyáron nincs is gond, van tennivaló bőven a faluban. Télen azonban kevesebb, hiszen nem kell kaszálni, füvet nyírni, árkot ásni, csatornát takarítani. De azért a hideg napokon se unatkoznak, ilyenkor készülnek például az új virágládák, s javítják a régieket – közmunkában. Természetesen a virággondozás, az öntözés is az ő feladatuk, de teljesen önkéntes alapon a falubeliek is besegítenek. A virágföldet például két pótkocsival az egyik helyi vállalkozó szállította a megye túlsó feléből, ingyen.
A polgármester szerint egyáltalán nem a pénz határozza meg egy-egy falu arculatát. Kell hozzá az is, ám sokkal fontosabb a település polgárainak és vezetőinek szándéka. Ők sem dúskálnak a pénzben, évente 100-110 millió forintból gazdálkodhatnak, ami éppen hogy csak elég a fennmaradáshoz. Megpróbálják okosan mozgósítani a falu lakóit, így nemcsak a főutcán érdemes szétnézni, hanem a portákon is. Mondjuk, rögtön a templom mellett özvegy Molnár Józsefnénél. A polgármesterrel és a szomszédos Penyigén tanító Kiss Józseffel, a gyógynövények, gyógyító virágok kiváló ismerőjével kopogunk be hozzá.
Lidi néni nyolcvanhét éves, jó egészségnek örvend. Most is lent kapirgál a kertben, és nevetve csóválja a fejét, hogy három ilyen meglett ember, mint mi, a régi virágokról kérdezzük, méghozzá dologidőben. Ahelyett, hogy kapálnánk vagy kaszálnánk.
De hamar megbocsát a semmittevésért.
– Az igazi öregek az én kislánykoromban az olyan virágokat szerették, mint az ördögszem, a cipellő, a labdarózsa, a viola, a borsfű meg a rozmaring. A két utóbbi nemcsak szép volt, az ételt is ízesítette. Borsfűvel a savanyú uborkát, rozmaringgal pedig a töklaskát fűszereztük. Ezt tűzték a bevonuló legények kalapjához is a lányok. Abból nem is lett igazi katona, akinek nem virított a fejfedőjén legalább öt szál félméteres ág.
Borsfüvet találunk most is az öreg portán, de rozmaring nincs. Kifagyott valamelyik télen. Így járt a levendula is, ellenben a hortenzia úgy nő, hogy nem lehet bírni vele. Lidi néni nem nagyon szereti. Azt mondja, úri virág, városi, mint ahogy a verbéna és a begónia is. A muskátli meg a petúnia, az más! Azt már a nagyanyja is ültette, s olyan jólesik most is el-elgyönyörködni bennük.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu