Agglegénykompót Bucsutáról

Ki ne szeretne mosolygós gyümölcsökben, ennivalóan kívánatos zöldségfélékben gyönyörködni? S ki nem szeretné legszebb terméseit megmutatni másoknak? Érdeklődő van bőven, ezért is sikeresek a kertbarát köri kiállítások.

Házunk tájaBozsér Erzsébet2007. 09. 21. péntek2007. 09. 21.
Agglegénykompót Bucsutáról

Évtizedek óta nagy esemény Zalaegerszegen a zalai kertbarát körök őszi kiállítása. Bármilyen is az évjárat, a kiskertek gazdái paradicsomi termékeket varázsolnak elő, melyekre sokan kíváncsiak. Szent-Miklóssy Ferenc, a Kertbarát Körök Országos Szövetségének elnöke szerint a nagy mezőgazdasági kiállításokkal vetekszik a bemutató.
Idén tizenkét kertbarát köri közösség hozta el látványos termékeit, és büszkén mutatta be, mit lehet kezdeni a gyümölccsel, zöldséggel azon túl, hogy frissen elfogyasztjuk. Az asztalokon ínycsiklandó befőttek, lekvárok és savanyúságok kellették magukat.
– Sokat kellett dolgozni az idén, hogy a mostoha, aszályos időjárás mellett termést takaríthassunk be – mondta Gyurkó Imréné, aki Bucsutáról érkezett. – A rossz időjárás ellenére sok mindent tudtam elrakni télire. Szerencsére gyümölcs bőven termett, ezért rengeteg agglegénykompótot csináltam. Ennek nagyon egyszerű a receptje: előveszek egy nagy üveget, és ahogy érnek a gyümölcsök, sorban töltöm bele, s közben cukorral és egy kis rummal rétegezem.
Az egyik legrégebbi kertbarát kör a megyeszékhelyen működik.
– Harmincöt éve vagyunk együtt – mesélte Mrakovics Miklósné, a Zalaegerszegi Kertbarát Kör elnöke. – Minden hónapban találkozunk, és a hagyományokhoz kötődő rendezvényeket tartunk. Szakmai előadásokat is hallgatunk, melyekből sokat tanulunk. Sikeresek a borversenyeink is, Márton napján borszentelés, libasütés a program. Jó kis közösség alakult ki, amelynek jelenleg ötvenkét tagja van, de már többen is jelezték, hogy szívesen csatlakoznának hozzánk.
Standjukon felsorolhatatlanul sokféle zöldséget, gyümölcsöt állítottak ki, óriási őszibarackok, nagy szemű burgonya, roppanós zöldbab kínálta magát.
Először nevezett be a kiállításra a Viruló Kert Baráti Közhasznú Egyesület, amely szembetűnő feliratokkal a környezetkímélő, méregmentes termelésre hívta fel a figyelmet. Csapó Mária elnököt bombázták a kérdésekkel: mi az a sztívia, hogyan készítsen kompótot, lekvárt a cukorbeteg?
– Befőzéskor édesítésre használom a sztíviát. Ennek a Dél-Amerikából származó növénynek a kivonatát már nálunk is lehet kapni. Ezzel cukor nélkül is lehet befőttet készíteni – emelt le egy üveget és felnyitotta.
– Tessék megkóstolni! A legédesebb fajta, a fertői fürtös van benne. Amire nagyon ügyelek: a befőttes üvegeket gondosan kimosom és új fedeleket vásárolok.
Ezenkívül aszalványokat, friss csírákat, csalán- és citromfűhajtásokat, vegyszerek nélkül termelt szép almát, körtét, burgonyát, tököt, patisszont csodálhattunk meg.
– Itt biotermelőktől származik minden. Egyesületünknek harminc tagja van, és arra vállalkoztunk, hogy segítséget nyújtunk a méregmentes, egészséges termékek előállításához, beszerzéséhez. Mintegy kétszázan vannak a levelezőlistánkon – jegyezte meg a kertbarát kör elnöke.
A zalabaksai kertbarátok standjánál Berkes József elnökkel váltottunk szót.
– Az idén nehéz volt kertészkedni, de bőven termett minden. Csak a családi konyhára termelek, természetesen úgy, ahogyan az Isten adja. Szép lett a paprika, a paradicsom, a krumpli, és annyi uborka termett, hogy nem győztük savanyítani. De mindez nem sikerült volna, ha nem hordok ki rengeteg öntözővizet. Mivel a területen nincs öntözési lehetőség, rájöttem, hogyan is oldhatnám meg a vízutánpótlást. Van egy öreg dömperem, és annak a kanalába helyeztem el a három darab, százhúsz literes hordót. Azokat megtöltöttem a fúrt kút vizével, és kiszállítottam a kertbe. Ott áttöltöttem edényekbe, amelyekből a felmelegedett vizet öntöztem ki. Ugyanis arra mindig ügyelek, hogy állott vízzel öntözzek, ne hideggel.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek