Bozsik gazda tollából

Vörös és fekete

Házunk tájaBozsik József2007. 09. 28. péntek2007. 09. 28.
Bozsik gazda tollából

Az angol királyi légierő pilótái rendszeresen fogyasztottak áfonyát, hiszen ők is tudták, hogy magas A-vitamin-tartalma javítja a látást, sőt a farkasvakság természetes ellenszere. A legújabb kutatások szerint a fekete áfonya erősíti a vérereket, ezért segítségével megelőzhetők különböző szívproblémák. A fekete áfonya forradalma a piaci forgalomban is meglátszik: négy év alatt megnégyszereződött az a pénz, amit az angol vásárlók az áfonya gyümölcsére költenek. Ez nem is csoda, hiszen a táplálkozással foglalkozó tudósok egyszerűen szuperélelmiszernek tartják. Ennek pedig az a magyarázata, hogy a fekete áfonya csökkenti a káros koleszterin szintjét a vérben. Ezenkívül védi a szervezetet a rákos megbetegedésekkel szemben, sőt az idegrendszert is óvja. Szívszélhűdés ellen, az érrendszeri problémákra, a koszorúér meszesedése ellen javasolják a friss áfonyalevet, illetve a hidegen tartósított szörp rendszeres fogyasztását, amely az olyan kapilláris típusú vérkeringési zavarokat is visszaszorítja, mint amilyen például a visszértágulat. Az áfonyalé a vörhenyes megbetegedések, a malária, a reumás láz és a tífusz ellen is jó szolgálatot tesz. Vértisztító, ezért gyógyítóan hat az ekcémára és a pikkelysömörre. Az áfonya csökkenti a szürkületi vakságot és a cukorbajból eredő látási zavarokat.
A magyar Nemzeti fajtajegyzéken egész sor áfonyafajtát találunk, amelyek alapvetően két nagy csoportba sorolhatók. Az egyik a fekete áfonya, amelyet kerti áfonyának is mondanak. A másik nagy csapatba a vörös áfonyák tartoznak, ismertek továbbá a tőzegáfonyák. A Bluecrop kanadai, illetve a Blueray amerikai fajta 2004-ben kapott állami minősítést. Mindkettő nagy bokrot fejleszt, finom, kék színű gyümölcsöket hoz. Ugyancsak kerti áfonya a Blue Jay, akár kétméteres bokrot is nevel, jóízű termései kései érésűek. A Heidi másfél méteres bokorrá nő, termései nagyok, elérhetik a 15 milliméteres átmérőt is. A Top Hat kistermetű bokrot nevel, konténeres, illetve dézsás termesztésre is alkalmas, akár erkélyen is. Kizárólag savanyú talajon él meg, ami azt jelenti, hogy a talaj kémhatása 4,5-5,5 pH között kell legyen. A lúgos kémhatású öntözővíz is elváltoztathatja a talaj kémhatását, és ez a növény pusztulásához vezethet. Ezek a fajták próbatermesztésre forgalomba hozhatók.
A vörös áfonyák közül a Koralle névre hallgató lengyel fajta próbatermesztésre forgalmazható, örökzöld törpebokra mutatós, dísznövénynek is kiváló. Bőtermő, piros bogyói ízletesek, csakúgy, mint a nagygyümölcsű vörös áfonyák körébe tartozó Pilgriméi, amely alacsony törpecserje, és megfelelő kémhatású termőhelyen nagy területen honos például Lengyelországban.
Sajnos hazánkban nagyon kevés helyen találunk savanyú kémhatású termőföldeket, pedig csak azokon érdemes termeszteni. Az áfonya a Sopron környéki és a Vas megyei erdőkben fordul elő természetes, őshonos formában. A savanyú kémhatású kerti föld és a savanyú tőzeg adhat alapot a saját kertben való vagy éppen a dézsás termesztéshez. Nyugat-Európában, Lengyelországban, az erdélyi havasokban és Észak-Amerikában a különféle áfonyafajok nagy mennyiségben találhatóak a savanyú talajú erdőségekben, több mint háromszáz típusukat tartják számon.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek