Felvételi a faiskolába

Csúcsforgalmat bonyolítanak le a faiskolák: kiszántották és szerte az országban árusítják a szabad gyökerű gyümölcs- és szőlőoltványokat. Konténeres változatban jó néhány fajta eddig is kapható volt, a nagy választék ideje azonban most jött el. Nem véletlenül, hiszen a telepítés legjobb ideje éppen az ősz, azon belül is az október végétől egészen a fagyokig terjedő időszak.

Házunk tájaValló László2007. 11. 09. péntek2007. 11. 09.
Felvételi a faiskolába

Az ide faiskolai kínálatról a Magyar Kertészeti Árudák Egyesülete elnökénél, Kissné Szabó Fruzsinánál érdeklődtünk. Azt mondta, a lehető a legjobbkor írunk e témáról, mert éppen most jelent meg a kertészkedőknek szánt színes kiadványuk Gyümölcs- és szőlőfajták címmel, amelyben azon fajták fényképe és rövid leírása szerepel, amelyre az Országos Mezőgazdasági Minősítő Intézet áldását adta. (Könyvük a faiskolákban kapható.) Áttekintve az országos kínálatot, az elnök asszony úgy látja, hogy változatlan az igény a régi, jól bevált magyar fajták iránt, amit a faiskolai termelők igyekeznek is teljesíteni. Így almából élénk kereslet mutatkozik például a Nyári fontos, a Simonffy piros (vagy Cigányalma), illetve a jól tárolható Húsvéti rozmaring iránt. Őszibarackból a Mariska, a Ford és a Champion változatlanul keresett, de megkülönböztetett érdeklődés mutatkozik a különös küllemű és ízletes Remény iránt is. Vásárláskor azonban fontos tekintettel lenni az alanyokra is. Így a kifejezetten meszes talajokra keserűmandula alanyon válasszuk az őszibarackot, másutt vad őszi- vagy mandulabarackon. Kajszibarackból június közepétől július végéig érő fajtasort telepíthetünk a kertünkbe (az igen korai Harmattól kezdve a Gönci magyar kajszin át a Budapestig.)
Körtéből is gazdag a faiskolai választék: nyári, őszi és téli körték egyaránt kaphatók. Fontos tudni azonban, hogy a körte önmeddő, azaz egy másik fajta virágporának megporzására szorul. Ezért egymást porzó párban vásároljuk, de az is megoldás lehet, ha a szomszédos kertekben áll egy, a mi fajtánkat porzó körtefa. Hasonló a helyzet a cseresznyével is, mert az szintén nem öntermékeny az Alex és a Stella kivételével. Mivel azonban a kertekben gyakori a cseresznye, a fajták csendben megporozzák egymást, anélkül, hogy gazdájuk tudna róla.
A bogyós gyümölcsök kínálatában megnőtt a bokor formájú ribiszke és köszméte aránya a korábban hódító törzses fácska forma rovására. Nem véletlenül, hiszen bokorban mindkét faj tovább él és többet is terem. Sok lerakatban kapható már áfonya is (a kék mellett piros bogyójú is), ez a növény azonban csak kifejezetten savanyú talajra való. Másmilyen földben csak sínylődik és előbb-utóbb kipusztul.
Az Alsótekeresi Faiskola Kft. az ország egyik legnagyobb gyümölcs–szőlő választékát nyújtja, őszibarackból különösen is sok fajtát kínálnak (nektarinból például teljes érési sor vásárolható náluk). Barabits Elemér ügyvezető igazgató szerint idén kiemelkedő érdeklődés mutatkozik meggyből, és erre föl is készültek. Olyan kedvelt fajtákat kínálnak, mint például az Érdi bőtermő, a Kántorjánosi és az Újfehértói fürtös. Csemege- és borszőlőből egyaránt gazdag a kínálatuk, elsősorban a már ismert fajtákból.
Ha gyakoribbá válnak az ideihez hasonló meleg nyarak és a hosszú, enyhe őszök, akkor eljöhet az olyan kései érésű csemegeszőlők reneszánsza, mint az Afuz Ali, az Itália vagy a Téli muskotály. A faiskolák számottevő választékban kínálnak ellenálló csemegeszőlőket is, amelyekből egy szerényebb fajtasor is összeállítható. Amiben például az Eszter, a Flóra, az Opus, a Palatina (vagy Augusztusi muskotály), a Teréz, illetve a Pölöskei muskotály kaphat helyet. A csemegeszőlő választékában egy magvatlan fajta is szerepel, a Kismis Moldavszkij, amely nagy fürtje és viszonylagos igénytelensége miatt is figyelemreméltó. Mivel fagyérzékeny, kifejezetten védett, déli fekvésbe való.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek