Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Idén hamarabb kezdődött a makkszedési szezon, és egy-két hétig még valószínűleg eltart. Ennek nemcsak a felvásárlók örülnek, hanem azok a nyugdíjasok, nagycsaládosok vagy munkanélküliek is, akik az ebből származó bevételt mindennapi betevőjükre költik.
A debreceni Nagyerdőn járva hetek óta szorgos makkszedőkkel találkoznak az arra sétálók. Hajlott korú, idős emberek vödrökbe gyűjtik a termést, majd együtt zsákolnak. Egyik nap kerékpárral szállítják a rakományt, máskor furgonnal megy érte a felvásárló. A 68 esztendős Kocsis Imre feleségével és munkanélküli fiával három éve makkszedéssel egészíti ki nyugdíját.
– Hárman alig több mint 120 ezer forintból élünk havonta, amiből csak a rezsink 55 ezer, a gyógyszerek meg 20 ezer forintba kerülnek. Ami marad, azt élelmiszerre költjük. Siralmas! – mondja a családfő, miközben fia és felesége hangyaszorgalommal hajolgat a levelek közt meglapuló makkokért. A néni botjára támaszkodik, amikor felegyenesedik. Ha elfárad, kicsiny sámlijára ül, és kötényébe szedi a termést. Ebédre se mennek haza, vajas kenyeret esznek. Azt mondják, amíg tart a szezon, minden órát ki kell használni, egészen napnyugtáig. Egy-egy nap másfél mázsát is megszednek a vörös tölgy terméséből, viszont a kocsányosért messzebb kell baktatniuk. Mennek is, mert azért sokkal többet fizetnek a felvásárlók.
Odébb, a Nagyerdő mélyebben eső részein négy férfi és három nő gyűjti a makkot hatalmas, füles műanyag dézsákba. Ezután ők is zsákolnak. Két aprócska gyerek is velük van, vastagon öltöztetve üldögélnek egy viseltes pokrócon. Mind a négy család segélyből él. Nekik is ennivalóra kell a makkolásért kapott pénz. Tudják, hogy a tiszta, egészséges termésért többet fizetnek, ezért a sérültet, penészeset rutinos mozdulattal félredobják. Úgy tudják, jószágok etetésére és gyógyszerkészítésre használják fel a termést. Pár tízezer forint már befolyt a szeptemberi és az októberi családi kasszákba.
Fekete György, a Nyírerdő Nyírségi Erdészeti Zrt. műszaki vezérigazgató-helyettese elmondta: cégüknél jelenleg hat erdészetnél – Gúth, Debrecen, Hajdúhadház, Nyíregyháza, Nyírbátor, Fehérgyarmat – tart a makkfelvásárlás, ami az érést és a hullást követően, szeptember második felében indult. A korán hullott makk általában nem alkalmas az ültetésre, így az igazi makkgyűjtési szezont októbertől számítják.
A szaporítóanyagot az FVM-rendelet előírásai szerint csak a hatóságilag azonosított szaporítóanyag-forrásokból lehet gyűjteni. Felvásárláskor alapvető szempont, hogy a fajták el legyenek különítve, ezért az alkalmi munkásoknak pontosan kell ismerniük a begyűjtések helyszínét is. Átvételkor minden esetben megvizsgálják a makk fizikai állapotát: nem veszik át, ha törött, sáros, penészes vagy kukacos.
Ebben az esztendőben a Nyírerdő Zrt. 1600 mázsa kocsányos tölgy makkot (60-140 forintos kilónkénti árért) és 60 mázsa vörös tölgy makkot (kilogrammonként 20-30 forintért) vásárolt fel. A makkot részben saját dolgozóitól, részben magánszemélyektől gyűjti be az erdőgazdaság. A makk ára évente változik, mindig a termés mennyisége a meghatározó. Az elmúlt évben a kisebb termés miatt a felvásárlási árak mintegy 50-80 százalékkal magasabbak voltak a korábbiaknál. A cég a begyűjtött makkot az erdősítésekben vagy a csemetekertekben használja, a legnagyobb mennyiség a Nyírerdő Zrt. saját szaporítóanyag-szükségletét elégíti ki. Az erdősítésre nem alkalmas, kiválogatott vörös tölgy makkot vadtakarmányozásra is használja a társaság.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu