Bozsik gazda tollából

Banántitkok

Házunk tájaBozsik József2007. 12. 21. péntek2007. 12. 21.

Kép: Banán déligyümölcs egészség étel 2005 10 17 Fotó: Habik Csaba

Bozsik gazda tollából
Banán déligyümölcs egészség étel 2005 10 17 Fotó: Habik Csaba

Három olyan banánfaj létezik, amely hazánkban is hozhat gyümölcsöt. A latin neveket jegyezzük meg: ha bármelyiket is meg szeretnénk szerezni, ezek adnak pontos útbaigazítást.
Az egyik a japán banán (Musa basjoo vagy Musa japonica), amely még az olyan erős hideget is kibírja, mint amilyent a szőlő elvisel, ha a föld alatti része komoly takarást kap. Sok fényt, vizet és alapos trágyázást kíván, hiszen egy év alatt akár öt méter magasra is megnő. Trópusi hangulatot sugároz a kertben, több mint 25 levelet is hozhat egy vegetációs periódusban. A levelek megnőhetnek fél méter szélesre és kis híján két méter hosszúra. Gyümölcse ehető, de nagyon sok benne a mag, ezért ritkán fanyalodnak rá. Az első fagy után vissza kell vágni 60 centi magasságban. A megmaradt növényt be kell takarni szalmával, majd vízálló ponyvával, hogy a téli csapadék ne áztassa. A fiatal növényt tavasszal, a fagyveszély elmúltával kell kiültetni, illetve a szobában, cserépben is tarthatjuk.
A másik faj a hegyi aranybanán (Musella lasiocarpa), ami vadon csak mintegy 60 centi magasra nő, kertben azonban a másfél métert is elérheti. Nem hoz ehető gyümölcsöt, de rendkívül tartós a virágja. Sűrű csoportokban nő, inkább bokornak néz ki, mint banánfának. A harmadik a Musa ensete, vagyis az abesszin banán, amit konténerben nevelhetünk. Kelet-Afrikából származik, ahol a tengerszint fölötti nagy magasságokban eltűri a fagyot is. Hatalmas levelei három méter hosszúra is megnőhetnek. Teljes napon vagy félárnyékban érzi jól magát. Konténerben vagy óriási cserépben is nevelhető a lakásban.
A banánnak, amely lágyszárú növény, van egy speciális képlete: a pszeudoszár. Ez törzsként működő, szorosan egymás mellett álló, koncentrikus körökben elhelyezkedő levélhüvelyekből alakul ki. Ha egy banán hosszú életű, akkor akár 40 levélhüvelyt is építhet maga köré. A növény jó vízáteresztő képességű, mélyrétegű, tápanyagban gazdag talajt kíván. Nálunk az egy köbméteres ültetőgödörben, savanyú kémhatású talajban vagy óriási cserépben érzi jól magát. A virágot hozó pszeudoszár a növény közepéből hajt ki, mintegy 10-15 hónappal az ültetés után, ilyenkor már mintegy harminc levele van. Az első megjelenő virág rendszerint nőnemű. Az ehető gyümölcsöt termő fajtáknál ezekből hamarosan megporzás nélkül – azaz partenokarp módon – gyümölcsfürtök fejlődnek. A banán egyenletesen meleg hőmérsékletet igényel: virágzáshoz legjobb a 26-28 fok, míg a gyümölcs fejlődéséhez a 29-30 fok az ideális. A növekedés lelassul 16 fok alatt, és megáll 10 foknál. Visszafordíthatatlan fagykár jelentkezik már nulla fok közelében is, de mínusz hét foknál már a talajszintig elpusztul a növény.
A banán nálunk kertben télen elfagy, ezért ősszel be kell vinni. Ha gyümölcsöt akarunk, csupán egy nagy és egy kis hajtást hagyjunk a tövön, a többit le kell metszenünk, amint megjelennek. Fontos tudnunk, hogy a pszeudoszár csak egyetlenegy virágot hoz életében, tehát évről-évre új képletet kell felnevelnünk, ha gyümölcsöt szeretnénk. Ízesebb a gyümölcs, ha 18-20 fokos, árnyékos helyen érik be. Mivel a termési ciklus nagyon hosszú, a mi éghajlatunkon meghaladja az egy naptári esztendőt, ezért kizárólag a házban nevelt banántól várhatunk gyümölcsöt.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek