Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Lassan elővehetjük a permetezőt, hogy különböző készítmények oldatával lemossuk gyümölcsfáinkat. Ha ezt nem mulasztjuk el, akkor a későbbiekben időt és pénzt takarítunk meg a permetezéseken, sőt csökkenthetjük a gyümölcseinkben felhalmozódó szermaradvány mennyiségét. Még mielőtt hadat üzennénk a fákon áttelelt kártevőknek, baktériumoknak és gombáknak, kéregkaparóval vagy drótkefével alaposan át kell dörzsölni a törzset és a vázágakat, hogy a repedésekben megbújó károsítók a felszínre kerüljenek. Ha még vannak a fákon gyümölcsmúmiák, távolítsuk el azokat, mert ezek a monília első számú fertőzési forrásai. Az összeaszalódott gyümölcsöket legjobb elégetni vagy nagyon mélyre elásni. A metszést is a permetezés előtt érdemes elvégezni, hogy kevesebb permetlé fogyjon és a vágás felületét is fertőtlenítsük.
A lemosó permetezésnek nem véletlenül ez a neve, hiszen nagy lémennyiséggel, áztatásszerűen kell elvégezni. Például egy három méter átmérőjű fakorona – sűrűségétől függően – 5-8 litert is kaphat. Mindig száraz, szélcsendes időben permetezzünk: ilyenkor a szomszéd kert nem kap belőle, és a szerek is jobban megtapadnak.
Baktériumos és gombás betegségek ellen réztartalmú szereket kell használni. A réz a növény fejlődésére is kedvezően hat, erősebbé, ellenállóbbá teszi a szöveteket, hatására a metszés során ejtett sebek is gyorsabban behegednek. A hagyományosnak számító bordói lé mellett egyre terjednek a réz-szulfát (Cuproxat FW) és réz-hidroxid (Champion 50 WP, Kocide 2000, Funguran-OH 50 WP) hatóanyagú készítmények. Ezek használatánál figyelembe kell venni az egyes fajok rézérzékenységét. Csonthéjasoknál (meggy, cseresznye, kajszi- és őszibarack) csak nyugalmi időszakban, almatermésűeknél (alma, körte, birs, berkenye) sziromhullásig használhatjuk a rézkészítményeket. A lisztharmatfertőzés megelőzésére kéntartalmú szereket vehetünk (Floristella kénpor, Nevikén, Tiosol). Ezekkel bizonyos kártevőket, például az atkákat, a levéltetveket és a pajzstetveket is gyéríthetjük.
Kifejezetten a kártevő rovarok ellen hatnak az olajos készítmények (Agrol Plusz, Vektafid, Vegesol). Fontos tudni, hogy az olajos és a hagyományos réztartalmú készítmények nem keverhetők. Emellett figyelni kell arra is, hogy az olajtartalmú készítmények közül az Agrol Plusz használata csak fagymentes napokon lesz kellőképpen hatásos. Akik pedig jobban szeretnének ügyelni környezetükre, és meg akarják menteni a kártevők természetes ellenségeit (ragadozó atkákat, ragadozó poloskákat), azok vehetnek az ökológiai gazdálkodásban is engedélyezett, környezetbarát készítményeket – ilyen például a Biola, a Tiosol, a Nevikén, a Vektafid és a Vegesol.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu