Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Hazánkban is egyre népszerűbb hobbiállatok a tengerimalacok. Régebben a közönségeseket tartották, de mára ezek a sima szőrű, nyúlánk, különböző színű állatok kimentek a divatból, s egyre inkább a külföldről behozott különféle fajtákat tartják.
Jelenleg a világon tíz tengerimalac-fajta ismert, ezek egyike az abesszin. Móring Andrea és Szalai Bálint portáján már harminc él belőlük, a melléképületet alakították át malacóllá. Ezek a durva, erős szőrzetű, mintegy 3,5 centiméter szőrhosszúságú állatok újdonságnak számítanak, csak pár éve tenyésztik őket hazánkban. A legtöbb tenyészállatot Hollandiából és Németországból vásárolták. Körülbelül tízszer annyiba kerülnek, mint a közönségesek, de gazdáik szerint pénzben nem lehet mérni annak örömét, ha sikerül kitenyészteni egy-egy kiváló egyedet.
A tisztavérű példányoknak legalább nyolc rozettájuk van, melyek közül egy pár a hát két oldalán, egy pár a mellkas két oldalán, egy pár a csípőn és egy pár a faron helyezkedik el. A különösen jó minőségű állatoknak ezeken kívül még van egy pár a pofáján is, így ezek az egyedek olyan benyomást keltenek, mintha dús bajszuk is nőtt volna. Igazi ritkaságnak számítanak azok, amelyeknek még a vállán is található egy pár ilyen szőrdísz. De a malacok értékét nemcsak a forgók túlburjánzása határozza meg, hanem az is, hogy azok szimmetrikusan helyezkednek-e el az állat testén. A szimmetria ugyanis sokkal fontosabb a rozetták számánál. A megfelelő rozetta egy pontból sugárirányban fut körbe, jól elhatárolhatóan. Hogy az állat szőrköntöse kiállításokon is sikert arasson, ahhoz nemcsak különös szakértelem szükséges, hanem az is, hogy férőhelyét napi rendszerességgel takarítsák, illetve az igényeinek megfelelően takarmányozzák. Míg néhány évvel ezelőtt azt gondolták, hogy a tengerimalacokat konyhai növényi hulladékkal jól lehet tartani, ma már korszerű, táplálóanyagban gazdag gyári takarmányok állnak rendelkezésre. Ezeket érdemes minél nagyobb csomagolásban megvenni, mert úgy olcsóbbak.
Ha megfelelően takarmányozzuk a malacokat, testsúlyuk 0,9-1,2 kilogrammosra nő, s nem zsírosodnak el. Ez fontos, mert a túlsúlyos állatok nehezebben termékenyülnek meg. A bakoknak kisebb a párzókedve, mint közönséges rokonaiknak. A nőstényeknél gyakori probléma a nehéz ellés, ami arra vezethető vissza, hogy a far csapott, így a szülőútban könnyen keresztbefordulhat egy-egy kismalac, s ilyenkor bizony elkel a segítség, különben az anyaállatot is könnyen elveszíthetjük. Az állatorvos ilyen esetben helyes irányba forgatja a születendő apróságot – a császármetszés a malacoknál ma még rendkívül nagy kockázattal jár.
Az abesszin tengerimalacok több mint százhúsz éve jelentek meg Angliában, s azóta töretlen népszerűségnek örvendenek szinte az egész világon, Ausztráliában éppúgy, mint Thaiföldön vagy az Egyesült Államokban. Magyarországon is kapósak, az apróságok már születésük előtt, előjegyzésben elkelnek.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu