Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ha valaki a Gödöllőről Isaszegre vezető úton csak a megengedett sebességgel autózik, észreveheti a nem túl feltűnő táblát, amely jelzi, hogy balra a Gödöllői Arborétum található. Aki pedig a fáradságot is veszi, illetve ideje van, feltétlenül szánjon rá néhány órát, akár családja társaságában, hogy bebarangolja ezt a jobb sorsra érdemes területet.
Kép: virág dísz kert gondozás ápolás növény 2005 10 25 fotó:Váraljai viktória
Az arborétumot 1902-ben alapították 190 hektáron, hogy a homokos, alföldi területek fásítására alkalmas fafajokat honosítsanak meg benne. A József főherceg nevét viselő liget telepítését a Gödöllői Erdőgazdaság 1914-ben fejezte be. Az első világháború során a kerítések tönkrementek, a növények az erdei vadállatok prédájává váltak. A húszas–harmincas években az erdőgazdaság felújította az arborétumot, ami a magyar erdőgazdálkodás külföldön is elismert büszkesége volt. A második világháborút követően a területen újra súlyos károk keletkeztek. Az arborétumot 1956-ban a Gödöllői Erdőgazdaság kezelésébe és az Erdészeti Tudományos Intézet (ERTI) felügyeletébe helyezték. A szakemberek nagyszabású telepítési programba kezdtek, és több jelentős beruházást hajtottak végre, amelyek eredményeként 1978-ban a gyűjteményt természetvédelmi területté nyilvánították. Mivel 1976-tól az arborétum kezelését is az ERTI vette át, a kutatók kísérleteik egy részét itt állították be. Ezért nagyobb területre volt szükségük, így az intézet a szomszédos isaszegi erdőből 216 hektáros területet kapott kísérleti célokra.
Elvileg lenne belépődíj, de nincs, ami az arborétum mai állapotát tekintve érthető és méltányos is. Sajnos tavaly ősszel már látni lehetett, hogy a gondozók minden igyekezete ellenére az arborétum méltatlan helyzetbe került. Az utak elhanyagoltak, töredezettek, az épületek egy része és a pince romos, állítólag felújítás alatt van. Az ismertetőtáblák közül több eltűnt vagy olvashatatlan, az üvegvitrines ismertetőkben a fotók kifakultak, az írás elmosódott, néhánynál a védőüveg is összetört. A valamikori kőhíd tönkrement, a színpad (amelyen még a kilencvenes években előadásokat tartottak) lerobbantan árválkodik. Szóval nagyon elhanyagolt ez a jobb sorsra hivatott arborétum, még akkor is, ha itt-ott látszik az igyekezet: új fajátékokat, játszóteret készítettek, a gyerekek megismerkedhetnek mangalica malacokkal, kecskékkel, tervezik a kőhíd és az ismertetőtáblák helyreállítását is, de az anyagi lehetőségek igen komoly korlátokat szabnak.
Rendkívül nagy szükség lenne legalább a több mint két kilométeres sétaút rendbetételére, pormentesítésére, az egyes növényfajokat, fajtákat ismertető táblák, valamint egyéb, fényképes tablók felújítására, kicserélésére, a színpad hasznosíthatóvá tételére. Megérdemelné ez a gyönyörű park, amely talán azért is vonzó, mert egy kicsit vad, és mégis kulturált erdőben érzi magát az ember. A látogató gyönyörű öreg tujasorral, malonyai tujákkal, magyalokkal, fenyőkkel, kék atlaszcédrusokkal, tiszafákkal, juniperusokkal, szelídgesztenyékkel találkozhat. Ősszel fehér kérgű nyírfasor mellett rőtvörösre színeződött ecetszömörcében gyönyörködhet.
Budapesttől harminc kilométerre olyan kincs van a birtokunkban, amely megérdemelné a nagyobb figyelmet, az anyagi törődést a fenntartó, illetékes szaktárcáktól vagy a várostól, hogy unokáink is élvezhessék és hasznosíthassák mindazt a felhalmozott ismeretet és szépséget, amelyet ez az arborétum kínál.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu