Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Az igazi vadlovak már majdnem kihaltak. Egy maradt csak közülük, a przewalski, aminek semmi köze a háziasítása után elszökött és ismét elvadult amerikai musztánghoz. Az egész világon alig ezerhatszáz él belőlük. Hazánkban majdnem száz, a Hortobágyi Nemzeti Parkban.
Kép: Vadlovak a Hortobágyi Nemzeti Parkban. 2008.03.28. Fotó: Bohanek Miklós
A szikes sztyeppén ezek a rövid, égnek meredő sörényük miatt jópofa, kicsi és zömök testükhöz, rövid és vastag lábukhoz képest viszonylag nagy fejű, „fecskehasú” patások legelésükkel karbantartják a pusztai növényzetet. Az állatkertekből 1997-ben ide telepített (akkor 21, mára 89) vadlóval bőven van dolog. Az etetést, itatást mellőző, teljesen szabad életet élő állatok minden mozzanatát folyamatosan figyelik.
– Ez a vadlófajta egy lengyel származású orosz természettudós tábornokról, N. M. Przewalskiról kapta a nevét – magyarázza Kerekes Viola biológus, akivel vadlónézőbe indultunk. – Mongóliában járt expedíción 1879-ben, s arra a következtetésre jutott, hogy az összes ázsiai és eurázsiai háziló-fajta ettől a vadlótól származik. A dolog világszenzáció lett, mert a lovak külleme döbbenetesen hasonlított a paleolit kori barlangrajzok lovaira. Az akkor befogott példányok német, angol, amerikai állatkertekbe kerültek, ám a második világháború után számuk erősen lecsökkent. Az 1960-as évekre pedig kipusztult a mongóliai természetes populáció is, ezért a tudósok elhatározták, hogy állatkerti egyedek cseréjével és szaporításával beindítják a vadvidéki visszatelepítési programot. A világ legnagyobb przewalski ló állománya Mongóliában található, de majdnem annyi van Ukrajnában is. A három kontinensen végzett kutatómunka eredményeként mára a veszélyeztetett vadlovak száma 1600-ra nőtt.
Szélirányban, az emberszagtól nem riadozó lovakhoz óvatosan közelítve azt is megtudom, hogy a vadlovak általában egy vezércsődörrel, hat-nyolc kancával és a szaporulattal háremet alkotnak.
– Folyamatosan figyeljük a különböző korú csikók, csődörök és kancák küllemét, egymás iránti viszonyulásukat, viselkedésüket. Betegségekre nem fogékonyak, ám a stresszre, az agresszivitásra annál inkább. Ezért próbáljuk minimálisra csökkenteni a kábítással járó beavatkozások számát. Az apasági vizsgálathoz például speciális tűt használunk, ami a lövés után saját súlyánál fogva kiesik az állatból azzal a bőrmintával együtt, ami a genetikai vizsgálathoz szükséges. Így elkerüljük az állatok kábítását, ami a háremcsődöröknek akkora traumát is okozhatna, hogy pár óra alatt elveszíthetnék a családjukat. Stresszből egyébként is bőven kijut a háremét folyton védeni kényszerülő csődörnek, de a kancáknak, csikóknak is, ha egy új csapatba kell beilleszkedniük. Nem szólva a háremcsődör által elzavart fiatal ménekről, amelyek agglegénycsapatokba tömörülve, öt-hat éves koruktól már küzdenek a kancákért. Géza és Hajmás például olyan korú agglegények, akiktől a vezérmén Délibábnak ugyancsak tartania kell. Ezek a harcok olykor tragikusan végződnek: egy háremét vesztett csődör, mint például Farkas, addig küzd, míg bele nem pusztul, hacsak nem visszakozik az agglegények táborához. Vagyis hiába az óriási tér, az agresszivitás miatt körülbelül 150 egyednél vélhetőleg stabilizálni kell az állomány nagyságát.
Zajos búcsút veszünk a vadlovaktól, mert váratlanul egy agglegénycsapat dübörög el mellettünk. Patáik alól fröcsögve csattog, sistereg a szikes föld mélyedéseiben felgyűlt kristálytiszta esővíz, ami itatójuk is egyben. Filmet itt még sose forgattak, pedig most, hogy a nagyközönségnek is megépítettek egy vadlovakat bemutató reprezentatív területet, igazán megérné!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu