Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ki gondolná, hogy az erős melegfrontok nemcsak bennünket viselnek meg, hanem gazdasági állatainkat is? Csökken a termelésük, bele is betegedhetnek.
Kép: 74. OMÉK Hungexpó szárnyasok kakas tyúk liba kacsa strucc 2005.08,30. Fotó: Bohanek Miklós
A nyári melegfrontok hatására már órákkal, sőt nemegyszer egy-két nappal előtte a szervezetben jelentős élettani változások történnek: emelkedik a vérnyomás, élénkebb az anyagcsere, fokozódik a gyulladásos hajlam, növekszik a pulzus- és a légzésszám, csökken a bélmozgás, renyhébb az emésztő-, valamint a nemi mirigyek tevékenysége. Az ingerlékenység növekedése szembetűnő: a lovak nehezebben kezelhetők, rúgósabbak, a sertések falkásítása ilyenkor sokkal nehezebb, gyakoribbak a kimarások, a tojóházi tyúkok kannibalizmusa fokozódik, a méhek gyakrabban támadnak emberre, állatra egyaránt. A frontérzékenységben a fajok, a fajták, sőt a hasznosítási irányok szerint is különbség van. Legérzékenyebbek a lovak, ezeket követik a szarvasmarhák, majd a sertések, és a frontoknak leginkább a juhok állnak ellen. Egyes fajokon belül a nagyobb termelőképességű, igényesebb fajták frontérzékenyebbek. Így például a szürke marha a frontokat jobban tűri a magyar tarkánál, de a holstein-fríz ez utóbbinál is érzékenyebb. Az udvaron kapirgáló, vegyes hasznú magyar tyúk kevéssé érzékeny, mint bármelyik tojó hibrid. Tehát minél inkább kivonjuk az állatot természetes környezetéből, annál érzékenyebb a melegfrontokra. Sokkal több nagy súlyú sertés vagy fialás előtt álló koca pusztul el keringési elégtelenség miatt zárt tartású szakosított telepeken, mint a hagyományos sertésólakban.
Melegfrontok idején gyakoribbak bizonyos fertőző állatbetegségek is, például a sertésorbánc és a baromfikolera. A melegfrontok ellen nehezen tudunk védekezni, de nagyon fontos, hogy ezeken a napokon az állatok bármikor hozzájuthassanak üdítő hatású ivóvízhez. A felnőtt szarvasmarha átlagosan napi 50-60 liter vizet igényel: a szárazon álló tehén ennél kevesebbet ihat, viszont egy nagy tejtermelésű tehén naponta megiszik 80-120 litert is. A baromfi vízfogyasztása általában az elfogyasztott takarmány 8-10-szerese, de a tojástermelés 10-20 százalékos emelkedése már 20-30 százalékkal növeli a vízigényt. A keringési szervek edzése miatt is jó hatású, ha a hűvösebb napszakokban az állatok mozoghatnak. Az energiadús takarmányok, tápok helyett ilyenkor vitaminokban, ásványi anyagokban, nyomelemekben gazdagabb, jó étrendi hatású, könnyen emészthető takarmányokat etessünk!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu