Talaj-jaj

Rohamosan változó világunkban számtalan veszély fenyegeti a talajt. Közvetve az embert is, hiszen a talaj minősége erősen befolyásolja az élet minőségét – hangzott el a minap a nyíregyházi főiskolán megrendezett vándorgyűlésen.

Házunk tájaBalogh Géza2008. 06. 20. péntek2008. 06. 20.
Talaj-jaj

Az ország különféle vidékeiről érkezett több mint százötven „talajtanász” azt is megállapította, hogy a talajromlás hazánkban is komoly gond. Ennek oka természetesen leginkább az ember, amikor helytelen mezőgazdasági eszközöket választ, esztelenül iparosít, vagy a talajvédelmi szempontokat figyelmen kívül hagyva fejleszti mondjuk a turizmust.
Hál’ istennek Magyarországot kiváló termőfölddel ajándékozták meg az égiek. Míg a világ területének alig több mint egytizede művelhető meg, addig hazánkban hatvanszázalékos az arány. Minek hát akkor a nagy jajveszékelés, ha itt-ott kivonnak a termelésből pár száz hektárt? – kérdezheti jogosan a kívülálló. Azért, mert talaj nélkül nincs élet, az emberiség fennmaradásának talán legfontosabb záloga épp a termőföld. Az értéke is rohamosan nő. Az elmúlt hónapokban kirobbant élelmiszerhiány jól példázza, hová vezet az, ha helytelenül használjuk. Sajnos hazánkban is hódítanak az úgynevezett zöldmezős beruházások. Sokan a vidékfejlődés szép példájaként emlegetik ezt, de jó, ha tudjuk – mondta a konferencián Németh Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia főtitkára –, hogy például a kiválóan termő hajdúsági löszhátakhoz hasonló talajok kialakulásához mintegy harmincezer év szükséges. Egy nagy bevásárlóközpont – melynek felépítéséhez elég három hónap, lebontásához pedig három hét – ezt a harmincezer évet teszi tönkre.
A talajt fenyegető legfontosabb veszélyforrások: az erózió, a szerves anyag csökkenése, a szikesedés, a szennyeződés, a bel- és árvíz, az aszály és a tömörödés, s mindezek következményeként a biológiai sokszínűség rohamos csökkenése. Továbbá itt van az éghajlatváltozás: a csapadék egyre kevesebb és egyre extrémebb elosztásban érkezik.  A talajromlásnak közvetlen hatása van a víz és a levegő minőségére is, és károsíthatja az emberek egészségét, veszélyezteti az élelmiszer- és takarmánybiztonságot. Olyan talajvédelmi intézkedésekre, olyan új vagy elfeledett gazdálkodási módszerek bevezetésére, fölelevenítésére van tehát szükség, amelyek eredményeként megőrizhetjük ezt a természeti csodát.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek