Rajzanak a molyok

Almafáink körül július közepe után továbbra is a varasodás, a lisztharmat, az almamoly és a kaliforniai pajzstetű elleni permetezés a legfontosabb teendő. Ha észleljük a takácsatkák erős felszaporodását, célszerű ellenük speciális atkaölő szerekkel védekezni. A kaliforniai pajzstetű rajzó lárvái ellen szeptember közepéig, végéig 6-15 naponként védekezzünk. Augusztus elején figyeljük az amerikai szövőlepke kis hernyófészkeinek megjelenését a fa hajtásvégein. A fertőzött hajtásvégeket vágjuk le a fáról, és azonnal égessük el. Vegyszeres védekezésre leghatásosabbak a felszívódó rovarölő szerek.

Házunk tájaKobza Sándor - Tóth Miklós2008. 07. 11. péntek2008. 07. 11.
Rajzanak a molyok

Körtefáinkat július közepén a körtefa-varasodás, az almamoly és a kaliforniai pajzstetű ellen kell ismételten védenünk. A nyári körtefajták permetezésénél vegyük figyelembe a növényvédő szerek élelmezés-egészségügyi várakozási idejét. Augusztus elejétől ismét felszaporodhatnak a körtelevélbolhák, ezért ellenük is szükséges védekezni acetamiprid hatóanyagú készítménnyel. Őszibarackfáinkon, különösen a késői érésű sárga húsú és nektarin fajtákon még védekezni kell a lisztharmat, a monília és a moly kártétele ellen.
Paprikánál a baktériumos betegségek okoznak gondot. A termésfoltosodást és magházrothadást okozó gombabetegségek ellen tíznaponként permetezzünk. A bagolylepkék károsítását meg kell előzni, mert a bogyóban lévő hernyót már nem lehet elpusztítani. Baktériumos betegségek ellen használhatók a rézkészítmények, míg a hernyók ellen a felszívódó rovarölő szerek alkalmasak. A szilvamoly harmadik nemzedéke elleni védekezést augusztus elejére időzítsük. A sikeresen megvédett gyümölcsöt a monília gomba is kevésbé tudja fertőzni. A szőlő fakó rothadása párás, meleg időben jelentős termésveszteséget okozhat. A gomba fertőzése szőlőmoly károsítása, valamint jégverés után fokozott veszélyt jelent. A kórokozó június végétől, július közepétől fertőz, ezért veszély esetén azonnal, jégverés után 12-18 órán belül permetezni kell. A betegség ellen jó védelmet nyújtanak a kaptán hatóanyagú szerek. A szőlőben továbbra is folytassuk a peronoszpóra, a lisztharmat és a szürkepenész elleni védekezést. Borszőlőfajtáknál szüret előtt 3-4  héttel lisztharmat ellen már ne használjunk ként, az esetleges mellékíz előfordulása miatt. Peronoszpóra ellen az olcsóbb réztartalmú szerek használata kerüljön előtérbe. A szőlő zsendülésekor, érésekor újból veszélyeztet a szürkepenész, ellene  speciális szerekkel védekezhetünk.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek