Üzenjük

Házunk tájaVeszelszky Éva2008. 07. 25. péntek2008. 07. 25.
Üzenjük

Kozloff Zoltán, Mezőkeresztes. A levelében leírtak alapján a koronás liliom (Gloriosa rothschildiana) lassú fejlődése és a virágzás elmaradása inkább tartási hibákból adódhat, mint rovarkárosításból. A dél-afrikai származású dísznövény megfelelő fejlődéséhez igényli a meleg, kiegyenlített klímát, lehetőleg párás körülményeket. Az időszakos lehűlés és a felmelegedett növények hideg vizes öntözése leállíthatja a fejlődésüket. A növények a szűrt fényt kedvelik, a tűző nap ártalmas lehet – a bimbók besülhetnek, így a virágzás elmaradhat. Legkedvezőbb, ha a nagyobb növényeket árnyékba állítja – legalább fiatal korukban –, az idősebb hajtások általában már edzettebbek. Állott vízzel ajánlott öntözni, és kedvező a lomb gyakori párásítása is. A közel semleges, gyengén savanyú, homokos talajt kedvelő koronás liliom B típusú, tápanyaggal jól ellátott virágföldben fejlődik szépen, és ennek megfelelő tápoldat kedvező a számára. Tavasszal a gumókat nagy és mély cserépbe ajánlott ültetni, vegetációs időben a sérülékeny gyökerű növények azonban megsínylik az átültetést.

Kutyaharapást szőrével jeligére. Biokertészek tapasztalata igazolja olvasónk megfigyelését, hogy egyes kártevők – levéltetvek, meztelen csigák – áztatóleve a növényekre permetezve az adott kártevők ellen riasztó hatású lehet. Természetesen erős fertőzés ellen nehéz így védekezni, de kiegészítésként érdemes további megfigyeléseket végezni. A gyorsan szaporodó levéltetvek ellen kezdetben hathatós védekezés, ha a kártevők tömegével fertőzött fiatal hajtásvégeket levágják, néhány napig egy vödör vízben áztatják, majd  a veszélyeztetett növények lombját belemerítik az oldatba, vagy a nagyobb növényekre rápermetezik a leszűrt és ugyanolyan mennyiségű vízzel felhígított áztatólevet. Tartós hatás ugyan nem várható az ilyen módszerektől, de van értelme, mert a vegyszermentes időszak tehermentesíti a környezetet, és lehetőséget nyújt a kártevők természetes ellenségeinek felszaporodásához.

Mátyás Lóránt, Eger. A paradicsom mészhiányos tünetei a termés csúcsi részén jelentkeznek, határozott szélű, barna, besüppedő foltok formájában. A levelek ilyenkor tünetmentesek. A hiánybetegség felléphet akkor is, ha a talajban elegendő mész van, csak a növény – egyenlőtlen vízellátás vagy kálium-túladagolás következtében – nem tudja azt felvenni. Utóbbi esetben inkább lombtrágyák – Fitohorm Ca, Biomit Plussz – ajánlhatók. Megelőzésre és a hiánybetegség gyógyítására a magas szerves- és ásványianyag-tartalmú, mészben gazdag Vázsonyi alginit lomb- és talajtrágya kijuttatását javasoljuk.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek