Szamarak paradicsoma

Világszerte már csak Cipruson láthatunk vadon élő szamarakat, ezért a turisták kedvelt szigetét szamárparadicsomként is emlegetik. Kérdés, hogy meddig tartható fenn ez az édeni állapot – a gazdák ugyanis egyre módszeresebben irtják a terményeikben kárt okozó nagyfülűeket.

Házunk tájaKeresztény Gabriella2008. 08. 08. péntek2008. 08. 08.

Kép: Laci a csacsi szamar Orsegi Nemzeti Park videk Oriszentpeter 2007.01.22. foto: Nemeth Andras Peter

Szamarak paradicsoma
Laci a csacsi szamar Orsegi Nemzeti Park videk Oriszentpeter 2007.01.22. foto: Nemeth Andras Peter

A ciprusi szamarak korábban nem voltak vadon élő állatok. A hagyományos paraszti munkára fogott négylábúak zöme több mint harminc évvel ezelőtt, 1974-től kényszerült nomád életre, miután Törökország megszállta a sziget északi részét. Az előlük délre menekülő görög parasztok magukra hagyták jószágaikat, akik háborítatlanul éltek, szaporodtak tovább a török és a görög területet elválasztó, az ENSZ által felügyelt katonai övezetben. Egy öt évvel ezelőtti felmérés szerint már legalább ezer vadszamár barangolt a sziget Törökország felé nyúló keskeny földnyelvének olajfaligeteiben, melyet Ciprus utolsó, civilizációtól mentes vadonjaként tartottak számon, egészen a befektetők megjelenéséig.
A vadon élő szamarakat a turisták szívesen fényképezik, a gazdák viszont a gabonaföldjeiket dézsmáló állatokat puskával ritkítják. Ennek hallatán kelt nemrég a védelmükre egy maroknyi, görög és török fiatalokból álló csapat, és helyi akcióik mellett – például autókonvojos szamártemetési menetet szerveztek – a világhálón is kampányba fogtak a földközi-tengeri kultúra elhíresült állataiért. Weboldalukon mára sokan csatlakoztak hozzájuk azok közül, akik a szamarak pusztításában a hagyományos életmód eltűnését is fájlalják.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek