Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Ha szalmonelláról hallunk, akkor általában az ételmérgezés jut eszünkbe. Okozóit a baromfiak körül kell keresni.
A szalmonellabaktériumnak több száz típusa létezik. Nagyon sok közülük az egészséges állatok bélcsatornájában is megtalálható, és csak valamilyen ellenálló képességet csökkentő hatásra okoz betegséget. Több kizárólag az állatok tífuszát idézi elő, például a baromfitífuszt; ezek nem veszélyeztetik az emberek egészségét. Közegészségügyi szempontból azok számítanak, melyek állatokban paratífuszt, emberben pedig ételmérgezést okozhatnak. Az emberi szalmonellabetegségek több mint a felét baromfiak okozzák, ezért is fontos az idén elfogadott nemzeti szalmonellamentesítési és a mentesség fenntartására irányuló program. Ennek célja, hogy a házityúkállományokban a közegészségügyi jelentőségű szalmonellafajok fertőzöttségi szintjét 2009. december 31-ig egy százalék alá szorítsák.
Védekezésben, mentesítésben csak azokban az országokban sikerült igazán előrelépni, ahol az ajánlások, az irányelvek mellett szigorú rendeleteket hoztak és állami ellenőrzést alkalmaznak. Utóbbinak még nagyobb a jelentősége manapság, az áruk szabad áramlásának idején. Nem véletlen, hogy a szalmonella mentesítésére és a mentesség megtartására vonatkozóan nálunk is nemzeti ellenőrzési tervet dolgoztak ki. Ennek végrehajtása a 250-nél több tenyészállatot tartó gazdaságokban és a legalább 50 egyedszámú, árutojást termelő tojótyúkállományoknál kötelező. Ennél kisebb egyedszám esetén önkéntesen lehet vállalni.
Újonnan betelepíteni csak szalmonellától mentes állományt lehet, életkortól függetlenül. A termelőnek, előzetes regisztráció után, az illetékes állatorvos által ellenjegyzett járványügyi intézkedési tervet kell készítenie. Ez tartalmazza a betelepítése előtti intézkedéseket (takarítás, fertőtlenítés), az általános járványügyi-higiéniai intézkedéseket (személyi és állatforgalom, állati eredetű melléktermékek kezelése, veszélyes hulladékok megsemmisítése, légy- és rágcsálóirtás, tartás, illetve takarmányozás higiéniája, állományváltozás, kiesések, gyógyszerfelhasználás). A kórokozók kimutatására irányuló mintavételek (bélsár, alomanyag, környezet) módját, számát, az illetékes laboratóriumba történő beküldését rendelet szabályozza. Eszerint házityúk tenyészállatokat eladni, tenyésztojásokat gépi keltetésre felhasználni csak a megnevezett baktériumok mentességéről szóló hatósági bizonyítvány kíséretében szabad.
Amennyiben az ötvenes létszámot elérő tojóállomány esetében a termelő a betelepítés után harminc nappal sem rendelkezik elfogadott tervvel, azt a hatóság ismeretlen egészségügyi állapotúvá minősíti. Az innen származó étkezési tojások kizárólag hőkezelés után kerülhetnek emberi fogyasztásra.
[A részleteket az alábbi rendelet tartalmazza: 2/2008 (I. 4.) FVM]
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu