Üzenjük

Basa István, Ceglédbercel. A szilva tömeges gyümölcshullását a vírusfertőzés mellett a poloskaszagú szilvadarázs és a szilvamoly kártétele is okozhatja. Míg azonban a vírusfertőzött fák – eddigi ismereteink szerint – menthetetlenek, addig a rovarok által károsított fák meggyógyíthatóak.

Házunk tája2008. 10. 22. szerda2008. 10. 22.
Üzenjük

A tünetek mindhárom esetben jellegzetesek. Szilvahimlővírus esetén a gyümölcs torzul, a gyümölcshúson besüppedő, gyűrűs rajzolat látható, a héj alatt a húsban barna, kemény, mézgás foltok vannak. Ha a tüneteket tömeges gyümölcshullás követi, a fákat nem érdemes megtartani.
Ha a lehullott termés kártevők ürülékével szennyezett (ami sajnos nem zárja ki a vírusfertőzöttséget), akkor a poloskaszagú szilvadarázs vagy – gyakoribb esetben – a szilvamoly károsította a gyümölcsöt, amelyek ellen eredményesen védekezhetnek. A poloskaszagú szilvadarázs nőstényei a virágzó fákon, a virágkocsány felől fúrják be a zsenge terméskezdeményekbe a petéiket, az ebből fejlődő lárvák kirágják a még puha magot, és ürülékükkel szenynyezik a terméshúst. A károsítás következtében lehullott éretlen gyümölcsök felvágva poloskaszagúak, és bennük a kőmag lyukas. Hatékony megelőző védekezés a hullott gyümölcsök összegyűjtése és megsemmisítése, mielőtt a lárvák a termésből kirágnák magukat, és a talaj felső rétegében áttelelve tovább szaporodnának. Legeredményesebb, ha tyúkokkal etetik fel a beteg terméseket. További védekezés a fák virágzása idején rajzó kártevők összegyűjtése a kereskedelemben kapható szilvadarázs-palástcsapdákkal. A ragadós felületű csapdákat a virágzás kezdetén ajánlott a fákra kiakasztani. Ha sok lepke ragad rájuk, akkor virágzás idején méhkímélő szerekkel vagy sziromhulláskor gombabetegségek ellen is hatékony Csonthéjas-kombi permetszerrel védekezhetnek a kártevők ellen.
Ha a gyümölcshullást a szilvamoly okozza, akkor a terméseken a berágás helyén mézgacsepp látszik, a terméshús a kártevő ürülékével szennyezett, a kőmag sértetlen. A szilvamolynak évente három nemzedéke fejlődik, a hernyók a fák kéregrepedéseiben telelnek át. Ellenük hatékony megelőző védekezés a hullott gyümölcs összegyűjtése és megsemmisítése, teljes lombhullás után a fák törzsének és vastag vázágainak meszelése, a fák télvégi lemosó permetezése. A nyár folyamán, júliustól októberig, a fák törzsére helyezett hullámpapír övekkel csapdázhatók a kártevő hernyói. Az öveket kéthetente ajánlott újakra cserélni, a régieket legjobb elégetni. Erős fertőzöttség esetén a már említett Csonthéjas-kombi permetszerrel javasoljuk permetezni a fákat.

Iványi Margit, Budapest. Vastag és fehér húsú, sütésre is kiváló paprikafajta a Táltos, az Albaregia, a Rezisztens keszthelyi és a Brill F1. Zöldből pirosra érő, 15-20 dekagrammot is elérő fajta a Gigant F1.
Veszelszky Éva

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek