Üzenjük

A magas tőzegtartalmú virágföldek csak a növények szaporításánál kedvezőek. A rostos, laza szerkezetű, ám csekély tápanyagtartalmú tőzegbe ugyanis a dugványok gyorsan, jól elágazó gyökérzetet fejlesztenek.

Házunk tájaVeszelszky Éva2008. 10. 03. péntek2008. 10. 03.
Üzenjük

László Aranka, Budaliget. A magas tőzegtartalmú virágföldek csak a növények szaporításánál kedvezőek. A rostos, laza szerkezetű, ám csekély tápanyagtartalmú tőzegbe ugyanis a dugványok gyorsan, jól elágazó gyökérzetet fejlesztenek. Ha a kertész ilyenkor hosszú távon gondolkozik, akkor a gyökeres dugványokat áttelepíti tőzegmentes, jó szerkezetű, legalább 20 százaléknyi kötött talajt (agyagot, vakondtúrás-földet) tartalmazó földkeverékbe, amelyből az öntözővíz folyamatosan feltárja a növény fejlődéséhez szükséges tápanyagokat. Kedvező földkeverékben 10-20 százalék az agyagtartalom, 20-25 százalék az érett marhatrágya vagy kerti komposzt, talajlazítóként komposztált fakéreg vagy kevés tőzeg keverhető. A leírt földkeverékben a növények gyökérzete a föld feletti résszel azonos mértékben, egészségesen fejlődik. Miután az agyag nagyobb víz- és tápanyagmegkötő képességgel bír, kevesebbszer kell a növényeket öntözni és ritkábban kell átültetni.

Bálint Károly, Debrecen. A Besztercei szilvánál tapasztalt korai gyümölcshullás, a termés ráncosodása, deformálódása, maghéjra tapadása, a terméshús mag körül sötétre színeződése és a termés mézgásodása a csonthéjasok sharkavírus-fertőzésére utalhat. Esetenként nem minden tünet mutatkozik egyszerre, de ez sajnos nem zárja ki a vírusfertőzést. A gyümölcsök mellett a leveleken halvány vagy élénkebb gyűrűs rajzolat is a vírus tünete. Az egyébként kiváló tulajdonságú Besztercei fajta és klónjai a sharkavírusra sajnos különösen érzékenyek. Ha a fertőzöttség tünetei oly mértékűek, hogy a fa terméketlen lesz, akkor nincs ellene védekezés. A fertőzés eredhet faiskolából is, de a helyi talajból is vagy a közeli fertőzött fákról, a vírust terjesztő levéltetvek által vagy a fa sérülésein keresztül. Érzékeny fák esetében ennek utólagos kiderítése körülményes. Ha nagymértékű a gyümölcshullás, illetve a termés értékesíthetetlen, akkor a fa a továbbiakban a fertőzés forrása lehet. Ilyenkor legjobb megsemmisíteni, a fagödröt ajánlott mélyen kiásni és nyitva hagyni legalább egy évig, hogy a téli fagy és a napsugárzás fertőtlenítse a talaját. Ha erre nincs lehetőség, akkor a kivágott fát a fagödörben égessék el. Csonthéjas gyümölcsfát a talaj pihentetése után se ültessenek oda, inkább almatermésűek, dió vagy bogyósok kerüljenek a helyére.

Fagyvédelem jeligére. Vízórák fagyvédelmére bevált módszer, hogy nagyobb fóliazsákokat lazán megtöltenek száraz lombbal, és a zsákokkal megtöltik a vízaknát. A fagyérzékeny növények köré csak jól átlevegőző hullámpapírt vagy laza lombréteget ajánlott tenni, amely alatt a növény enyhébb téli napokon se fülled be. Fertőzött lombot ne tegyenek a növények köré, mert abban kórokozók és kártevők is felszaporodhatnak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek