Bozsik gazda

Ellenálló szőlőlányok

Házunk tájaBozsik József2008. 11. 27. csütörtök2008. 11. 27.

Kép: KecskemŽt, 2008. november 24. SzÎlÎ vesszÎk tŽli betakar‡sa, szÎlÎ iskola, szÎlÎszapor’t‡s. Fot—: Ujv‡ri S‡ndor

Bozsik gazda
KecskemŽt, 2008. november 24. SzÎlÎ vesszÎk tŽli betakar‡sa, szÎlÎ iskola, szÎlÎszapor’t‡s. Fot—: Ujv‡ri S‡ndor

A kurrens szőlőfajtákat ősszel minél előbb érdemes beszerezni, még mielőtt teljesen kifosztják az árudákat – mondta mosolyogva Krasznai László, az érdi gyümölcskutató intézet faiskolai árudájában, amikor a Bianca szőlő után érdeklődtem. Ennek az ellenálló szőlőlánynak a szaporítóanyaga hamar elfogyott.
Az emberek általában a betegségeknek ellenálló szőlőket kedvelik, amelyeket kevesebbszer kell permetezni – magyarázza a kertész, hiszen mind a borszőlőknél, mind a csemegéknél taroltak idén ősszel az ellenálló fajták. A kerttulajdonosok ezeket viszik elsősorban az üdülőkertekbe, ahová hét közben nem jutnak el, amikor éppen permetezni kellene. Ám a belső, genetikai védelem mégis megállítja a gombatámadást. Sok pénzt, időt, fáradságot takarítunk meg azzal, ha nem tízszer, hanem csak négyszer kell elővenni a vegyszereket és a permetezőt. Előfordulhat, hogy akár hatvan százalékkal kevesebb pénzt kell elköltenünk a növényvédelemre, ha ellenálló fajtákat választunk. Ilyenkor a rezisztencia gének védik meg a tőkéket, és nem a növényvédő szerek.
A Nemzeti fajtajegyzéken szereplő fehérborszőlők közül ilyen a Bianca, a Csillám, a Gesztus, a Viktor, az Aletta, a Göcseji zamatos, a Heuréka, a Trilla, az Odysseus, az Orpheus, a Refrén, a Taurus és a Villard blanc. A Pölöskei muskotály, amely korábban csemegeszőlő volt, ebbe a körbe sorolható, mert bor is készíthető belőle. Szeptemberi érésű, bőtermő fajta. A gombás betegségeknek jól ellenáll, nem rothad, jól szállítható. Fürtje kétszáz grammos, bogyója megnyúlt, sárga, húsa ropogós, íze muskotályos. A vörösborszőlők között ellenállónak számít a Duna gyöngye, a Medina, a Korai bíbor, a Pannon frankos és a Dornfelder We. 700. A Nero augusztusi érésű, erős növekedésű, bőtermő, rezisztens csemegeszőlő. Fagytűrő, a gombás megbetegedéseknek kiválóan ellenáll, borkészítésre is alkalmas. Ezért az unió szabályai szerint ma már a vörösborszőlők közé sorolják. Kétszáz grammosak a fürtjei, bogyói megközelítik a két és fél grammot, kék színűek, ropogósak.
A csemegeszőlők között különleges, kevésbé közismert értékeket is találunk – mutat rá a gondosan elvermelt oltványokra Krasznai László. Itt van például a Sarolta, amely augusztus végén érik. Jól terem, de lisztharmatra kissé fogékony. A peronoszpórával és a szürkerothadással szemben nagyobb ellenálló képességet mutat. Gondos zöld munkát igényel, könnyen szüretelhető. Négyszáz grammos fürtjei impozánsak, bogyója ovális, fehéres-sárga, enyhén hamvas, héja vékony, olvadó, húsa ropogós, magja kicsi, alig érezhető. Az Esther fürtjei elérik a háromszáz grammot. Augusztus első felében érő kék színű, ropogós csemegeszőlő. Viszonylag jó gombaellenálló képességének köszönhetően a házi kertek, üdülőkertek kedvelt fajtája lehet.
A Palatina, régi nevén Augusztusi muskotály tetszetős, aranysárga, nagy fürtjei vannak, és bogyótömege meghaladja a három grammot. A peronoszpóra támadásait jól tűri, viszont a lisztharmattal szemben közepesen ellenálló.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek