Lapítsd és hozd!

Ez a neve annak az akciónak, amelyet az Italoskarton Környezetvédelmi Egyesülés indított annak érdekében, hogy tejet és gyümölcslevet tartalmazó üres dobozok ne a kukában landoljanak, hanem külön gyűjtsék az emberek. Ezeket ugyanúgy, mint például a kiolvasott újságokat, a papír számára elkülönített hulladékszigeti gyűjtőbe lehet tenni, hiszen fő alkotórésze papír. Az összegyűjtött kartondobozokat újra felhasználják: általában csomagolópapírt, toalettpapírt, konyhai törlőkendőt, tojástartót és különböző irodai termékeket gyártanak belőlük.

Házunk tájaPethes József2008. 11. 20. csütörtök2008. 11. 20.
Lapítsd és hozd!

Természetesen a fennmaradó műanyag és alumínium sem megy kárba. Az újrahasznosított papír energiaigénye 70 százalékkal kisebb, mint a hagyományos papírgyártásé – tudtam meg Baka Évától, az egyesülés ügyvezető igazgatójától, aki rögtönzött bemutatót is tartott egy nagy bevásárlóközpont legforgalmasabb aulájában.
Az elkötelezett környezetvédő szakember néhány perc alatt papírlapot varázsolt egy összetépett italos kartonból. Belerakta egy konyhai turmixgépbe, tiszta vizet öntött rá, majd beindította a gépet. Hamarosan külön választotta a papírt az egyéb részektől, és a papírlevest egy szúnyoghálóra öntötte. Konyhai kendővel letakarta, leitatta róla a vizet, és máris szárította az összeállt papírlapot. Persze, hogy sok kíváncsiskodó vette körül, hiszen ez a célja: felhívni a lakosság figyelmét a szelektív hulladékgyűjtésre, annak környezetvédelmi előnyeire.
Mellette állt Oláh Lajos, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium államtitkára is, aki a klímaváltozás várható kedvezőtlen hatásaira hívta fel figyelmet. Szerinte az emberiség megelőzhetné a megjósolt katasztrófákat, ha jobban odafigyelne környezete megóvására, de ebben össze kellene fogni. Ennek egyik fontos eleme a szelektív hulladékgyűjtés.
Nemcsak Budapesten, hanem nagyobb városokban is hasznuk volt a gyűjtési versenyeknek. Legsikeresebbnek a vidéki iskolai és óvodai akciók bizonyultak, két hét alatt több mint százezer kartont gyűjtöttek a gyerekek. Jó alkalom ez a felnövekvő generációk környezetvédelmi nevelésére. Ebben példát mutat több száz ökoiskola, illetve zöld óvoda.
Ahhoz, hogy a szelektív hulladékgyűjtésre „rászokjunk”,  szemléletváltozásra van szükség. Be kell látnunk (nekünk, felnőtteknek is), hogy nem szennyezhetjük tovább korlátlanul és büntetlenül környezetünket, nem dobhatunk mindent a kukába. Külön kellene gyűjteni a veszélyes hulladékot, az üveget, a műanyagot, a papírt, ahogy teszik ezt kötelezően például Németországban. Nálunk, mint sok minden másban, ebben is késésben vagyunk.
Pethes József

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek