Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Falusi turizmus fejlesztésére lehet pályázni az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program, illetve a LEADER Program keretében. De kinek érdemes ezzel próbálkoznia?
Kép: Bugac, 2008. november 24. Falusi turizmus, tanya, Garz— Gyšrgyi. Fot—: Ujv‡ri S‡ndor
Hivatalosan körülbelül hétezren foglalkoznak hazánkban falusi vendéglátással, 35 ezer körüli a regisztrált ágy, és az elmúlt évben mintegy 700 ezer vendégéjszakát jelentettek be. Ha hozzászámoljuk a szálláson felüli szolgáltatásokat, akkor ez körülbelül 25-30 milliárd forintos forgalmat jelent, tudtuk meg Csizmadia Lászlótól, a Falusi és Agroturizmus Országos Szövetsége elnökétől. Évről évre szolid fejlődés tapasztalható, viszont a mostani válság miatt nem tudni, mit hoz a jövő. De legyünk bizakodóak, és foglalkozzunk azzal a gondolattal, hogy akinek van egy rendezett portája, és azon ki tud alakítani egy vendéglátásra alkalmas részt, érdemes terveznie. Ma már pusztán egy szoba nem elegendő, ahhoz külön fürdőszoba, konyharész, étkező, megfelelő fűtés is kell, hogy a hely megkapja a 3 vagy 4 napraforgós minősítést. Külön szerencse, ha valaki gazdálkodik, kertjében zöldséget, gyümölcsöt termel, esetleg állatai vannak, mert akkor friss tejjel és egyéb saját készítésű élelmiszerrel meg tudja kínálni vendégeit. Újra divatba jött a kemence, abban kenyeret, lángost, kalácsot lehet sütni, hogy a vendég még több élménynyel gazdagodjon.
Egy 2007-es kormányrendelet lehetővé teszi, hogy a falusi vendégasztal keretében helyi specialitásokat kínáljanak, és az ebből származó éves bevétel 400 ezer forintig adómentes. A szállásadásra viszont 800 ezer forint bevételig vonatkozik az adómentesség. A vidéki vendégfogadók zöme ma már különböző kulturális, folklór-, idegenforgalmi programokkal, látványossággal hirdeti magát, hogy még emlékezetesebbé tegye a nyaralást. Sokan szakosodnak, például lovas turizmusra, borturizmusra, és ők valamenynyien több lábon állnak, tehát mással is foglalkoznak. Ez azért nagyon fontos, mert kimondottan falusi turizmusból nem tud megélni egy család, az ebből származó bevétel általában kiegészítő jövedelemnek számít. De ha kialakul egy törzsvendégi kör, akkor akár főállásban is lehet űzni, sőt a falusi vendégasztal-szolgáltatásból étterem is születhet a későbbiekben.
Vajon kell-e a vendégfogadáshoz szakmai végzettség? Ez még nem követelmény, de csak az tudja színvonalasan csinálni, aki rendelkezik ilyen ismeretekkel. Csizmadia László azt javasolja: aki mostanában tervezi, hogy ezzel szeretne foglalkozni, keresse meg a szövetség legközelebbi kirendeltségét, ahol minden fontos tudnivalóról (jogszabályi háttérről, pályázati lehetőségekről) szívesen adnak tájékoztatót. Érdemes a környék vendégfogadóival összefogni, akár egyesületet alakítani, mert ahol így csinálják, sokkal sikeresebbek, mintha valaki magányosan teszi a dolgát. A kezdéshez pedig saját tőkére, esetleg hitelre van szükség, ugyanis a pályázatok utófinanszírozásúak. Nulláról elindulni sajnos nem lehet. (Bővebb információ a www.fatosz.hu honlapon található.)
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu