Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Az utóbbi időben néhány hobbiállatboltban feltűnt egy ritka madár, a beó. A mi seregélyünk egyik távoli rokona.
Népszerűségét és közismertségét annak köszönheti, hogy még a papagájoknál is jobb hangutánzó képességgel rendelkezik. Viszont a mai napig elterjedt tévhit, hogy megvásárlása után néhány héttel beszélni fog. Körülbelül minden tizedik állatot sikerül az emberi beszédet felismerhető utánzásra bírni. Nem túlzás, ha azt mondjuk, hogy a médiában szereplő példányok, melyek nemcsak az emberi hangokat, hanem az ajtócsikorgást vagy éppen a telefoncsörgést is a megtévesztésig utánozzák, jó, ha az állomány egy százalékát teszik ki. Nagyobb esélyünk van a sikerre, ha igen fiatal madarat vásárolunk, és saját magunk neveljük föl.
A seregélyféléknek száznégy fajuk ismeretes, a természetben négy-öt évnél tovább nemigen élnek, míg irodalmi adatok szerint az ember oltalmában megérik a húszéves életkort is; így ismeretesek ilyen matuzsálemek a beók között is. A madár takarmányozása igen nagy odafigyelést, türelmet igényel, mivel változatos, könnyen romló ételt, úgynevezett lágy eleséget kell neki adni. Nálam a következő keverék vált be: egy rész reszelt óvári sajt, egy rész sovány tehéntúró, két rész reszelt alma, két rész darált marhaszív, és ehhez annyi reszelt kétszersültet keverek, hogy az morzsalékos legyen. Friss, kockára vágott gyümölcs mindig legyen beónk előtt, és a naponkénti fürdésről is gondoskodni kell. Időnként kényeztethetjük lisztkukaccal, tücsökkel vagy más apró, ízeltlábú állattal, valamint tyúkhúrral vagy más zöld eleséggel. Jobb díszállat-kereskedésekben vásárolhatunk száraz, granulált beótápot is, de nem mindegyik madár hajlandó ezt megenni, és a tápok legtöbbje nem alkalmas arra, hogy hosszú távon kizárólag ezen éljen az állat.
Ha csak egyetlen beó tartására vállalkozunk, akkor se legyen a kalitka kisebb, mint 100 × 60 × 60 cm, és legjobb, ha az alját macskaalommal borítjuk. Ez esetben esélyünk van rá, hogy madarunk meglehetősen híg és penetráns szagú ürüléke nem lepi be a helyiséget. Mivel az ürülék ragacsos, és a madár a kalitka oldalát is összepiszkítja, ezért azt hetente legalább kétszer mosószeres langyos vízzel le kell mosni.
Néhány évvel ezelőtt sok beót hoztak be élőhelyükről, Indiából, Srí Lankáról, Malajziából, Indonéziából, Dél-Kínából és a Fülöp-szigetekről, de mára az Európai Unió megtiltotta a vadon fogott egyedek behozatalát. Ezért igencsak megdrágultak, aminek következtében ma jövedelmező üzleti vállalkozásnak számít a tenyésztésük, főleg Görögországban, Portugáliában és Spanyolországban.
Nemcsak Európában, hanem Japánban és Kínában is nagy megbecsülést élveznek ezek az állatok, melyek között előfordulnak albínóegyedek, melyek csillagászati öszszegekért kelnek el, hiszen az ottaniak szerint nem a négylevelű lóhere, hanem a fehér, illetve a tarka állat hozza meg a szerencsét. Nekünk, magyaroknak azonban jól át kell gondolni: meg tudunk-e birkózni tartásukkal, függetlenül attól, hogy fekete vagy netán fehér, esetleg tarka példányt vásárolunk.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu