Kicsiben is nagyok

Díjeső és ajándéközön jellemezte a negyedik országos kertvetélkedő ünnepélyes eredményhirdetését. A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium dísztermében 42 pályázó részesült elismerésben.

Házunk tájaValló László2009. 01. 02. péntek2009. 01. 02.

Kép: Kecskemét, 2007. március 16. Szentesi Sándorné Irma néni a háza előtt kertészkedik. Fotó: Ujvári Sándor

Kicsiben is nagyok
Kecskemét, 2007. március 16. Szentesi Sándorné Irma néni a háza előtt kertészkedik. Fotó: Ujvári Sándor

A pályázat kiírásában lapunk is részt vett, így többen is innen értesültek a lehetőségről. Az ünnepélyes díjkiosztón megemlékeztek a kezdetekről is. Kertészkedj, művelődj, barátkozz! – e hármas jelszóval indult a kertbarát mozgalom a hatvanas években, amihez időközben a „Védd a természetet!”, majd tavaly óta a „Fogyassz magyar terméket!” buzdítás is társult. Vagyis a kertészkedők körülbelül húszezres táborát tömörítő Kertészek és Kertbarátok Országos Szövetsége lépést tart a korral, ami jól tükröződött a vetélkedő idei céljaiban is.
Kiemelt hangsúlyt kaptak ugyanis a minőségi termesztést, illetve a piacra jutást elősegítő ötletek, technológiák és technikák, így például a zöldségek, gyümölcsök átmeneti és tartós tárolásának módjai. De változatlanul nagy hangsúlyt kapnak a környezetkímélő, vegyszertakarékos, a szerves trágyának előnyt adó termesztési módszerek is.
Kicsiben is nagyot alkottak a pályázók – így summázható a bírálóbizottság véleménye. A pályamunkák bizonyították, hogy kis területen is lehet sikeresen gazdálkodni, kiváló zöldséget, gyümölcsöt, szőlőt és bort termelni. Ami öröm a családban és nagyobb megelégedettség azon a piacon, ahová az árutermelő kertbarát viszi a termelvényeit. Ámde a termelői igényesség és szorgalom lendítő ereje nemzetgazdasági szinten is ható tényező, hiszen 40-45 ezer hektárnyi az a kisgazdasági terület (kis gyümölcsös, szőlő, pince), amelyet a kertészkedők művelnek. Ez így együtt pedig már nagy súlylyal esik a latba a vidék életében, nevezetesen, hogy a legtöbb kiegészítő jövedelmet, illetve a legnagyobb foglalkoztatást nyújtja.
Éppen ezért ez az ágazat – Gráf József miniszter szavai szerint – a legtöbb fejlődési lehetőséget hordozza magában. A kertészkedésnek a következő években, évtizedekben meghatározó szerepe lehet a vidéki Magyarország föllendítésében. Mert nem titok, hogy a kertészkedők az önellátással jelentős fizetés- és nyugdíj-kiegészítésre is szert tesznek. Nem kell a boltokban és a piacokon a sok pénzt kiadni a kertészeti termékekért, hiszen a kertben szedett zöldséggel-gyümölccsel szinte csak a munka van, és garantáltan mindig friss és a legtöbbször vegyszermentes is. De az anyagiakon túl egyáltalán nem elhanyagolható a kertészkedés, az árutermelés testre, lélekre gyakorolt jótékony hatása sem: értelmes elfoglaltságot, célt ad, és vele a jól végzett munka örömét, a gazda önbecsülését.
A vetélkedő szervezésének, lebonyolításának, értékelésének első számú motorja Szent-Miklóssy Ferenc, a szövetség elnöke volt. Elsősorban az ő érdeme az a sok, cégek, szervezetek által fölajánlott ajándék, illetve különdíj is, ami az elismerésekhez társult. Lapunk különdíját – egyéves előfizetést a Vidék íze című folyóiratunkra, illetve egy háztartási kisgépet – Tóth Lajos és Emese kapták, akik vegyszermentesen művelik és példásan tartják rendben kertjüket Dabason.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek