Szabó Zsófi végre elmondta a véleményét Andrei Mangrával kapcsolatban
borsonline.hu
Néha mellbe vágja az embert, amikor a nagyobb kereskedelmi egységekbe téved és meglátja a tavasz végéig biztosan kint maradó vetőmagosállványokat. Annyiféle maggal, kiszereléssel, gyártóval, fajjal, fajtával találkozhatunk, hogy szinte áttekinteni is nehéz.
Kép:
Ahogy az árakat is meglátjuk, akkor megint meglepődhetünk. A legolcsóbb – általában hazai, megbízható gyártók – termékeiért zöldség- és egyszerűbb virágmagok kicsi zacskóiért 350–450 forintot kell adni. Egy érdekesebb növényért, fajtáért aztán már akár ezer forint feletti árat is fizethetünk. Rengeteg a külföldön előállított és kinti cégek által csomagolt szaporítóanyag is. Nagy a kínálat, nagy a kísértés is. Akár 10-20 ezer forintot is otthagyhatunk, ha nem figyelünk és elcsábulunk. Mire koncentráljunk, hogy ne járjunk rosszul? Elsőként is nézzük meg a kiválasztott zacskón a lejárati dátumot. Vagyis azt, hogy meddig garantáltan csíraképes a kínált termék. Ha netán lejárt, ne vegyük meg. Aztán ne engedjünk – mindig – a gyakorta díszes, nagyobb zacskók csábításának! A második legfontosabb adat, hogy mennyi mag van a tasakban. Ezt sokszor darabban, de leginkább grammban adják meg. (Nem árt tisztában lennünk, hogy az adott növénynek mekkora a vetőmagja, vagyis ez alapján megsaccolhatjuk, hogy hány darab is van egy egységben.)
Nézzük meg a fajtákat: a külföldön szaporítottakkal sokszor nem tudunk mit kezdeni, mert nem is ismerjük a tulajdonságait. Ezért jobb hazánkban kinemesített, szaporított vetőmagot választani. Már csak azért is, mert e fajták szinte biztos, hogy jól bírják a magyarországi termesztési körülményeket.
A csomagoláson mindig rajta van a fajtára jellemző vetésidő, méret, sor- és tőtáv stb. Ez alapján is válogassunk, mert nem mindegy, hogy a lugasba szánt paradicsomunk determinált lesz, azaz nem fut, csak bokrosodó fajta.
Az árakra visszatérve: tavaly volt egy nagy drágulás, akkoriban 25-30 százalékkal kellett többet kiadni, mint előző évben. Jellemző, hogy a mai árakhoz képest 2019-ben még egy átlagos zöldség- és virágmagoszacskó 60–120 forintba került. Amit 250 forintért adtak, már drágának számított. Azóta az árak is jócskán emelkedtek, illetve sokszor fordult elő, hogy a korábban megszokottnál kevesebb mennyiségű vetőmag került a zacskókba hasonló vagy kicsit emelt áron.
Baj volt A vetőmaggal
A kiskereskedelmi forgalomba kerülő vetőmagvakat a hatóság mindig rendszeresen ellenőrizte. Sok kifogást is emelt. A szaporítóanyaggal a legtöbbször az volt a gond, hogy nem a jogszabály által előírt arányban csírázott. Nem annyi volt a töltőmennyiség, mint amit a zacskóra írtak. A hatóságok azt is figyelik, hogy mennyi szennyezőanyagot tartalmaz a csomagolás. Ez lehet föld, kavics, de idegen növény magja is, legyen az gyom vagy más, nemes virág, zöldség.
borsonline.hu
ripost.hu
origo.hu
magyarnemzet.hu
boon.hu
origo.hu
nemzetisport.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu