Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A tél nemcsak hideg évszak, hanem a legsötétebb is egyben. Hiába az óraátállítás, a nap csak néhány órán át világít, de még napközben is sokszor kell villanyfényben élnünk. A meleg és a fény biztosítása egyre drágább, azonban ma már a hagyományos megoldásokhoz képest mind több, pénztárcát kímélő módszert alkalmazhatunk.
Kép: A hagyományossal szemben a modern téli fűtési és világítási megoldásokkal sokat spórolhatunk.
Hiába enyhébbek a telek mostanság, mint volt akár csak néhány évtizeddel ezelőtt is, az energiahordozók drágulása miatt, bizony, több tízezer forintba kerül a legtöbb lakás havi melegen tartása. A világítás legalább ilyen fontos telente, hiszen jó, ha 5-6 órát süt a nap. Az utóbbi pótlására használt villanylámpák egyre kevesebbet fogyasztanak, az energiafaló régi izzók már szinte nem is kaphatók. Azonban még a mostani égők között is nagy a különbség az áramfogyasztást illetően.
Ma egyértelműen a LED-es izzók, világítósorok a legkisebb energiaigényűek. Ezért érdemes ezekre nagyobb összeget költeni, tehát ahol lehet, cseréljük le LED-re a régieket.
A hagyományos, de még az azokat váltó új generációs izzók is energiájuk nagy részét hőként adják le a fény mellett. A LED-fényforrások akár 80 százalékkal is kevesebb áramot fogyasztanak, élettartamuk pedig elérheti a 20-25 ezer órát is. Ma már több színben, illetve színtartományban érhetők el: van hideg, meleg, és a nappali fényhez hasonló átmeneti fehér színt sugárzó. Sokat spórolhatunk, ha okos LED-lámpát, vagy éppen időzítő konnektort, elosztót használunk, amelyek előre programozva kapcsolnak ki, és ami fontosabb, be.
A világításnál sokkal többet kell költeni a lakások fűtésére. Minden lakás, ház egyedi, így nem lehet általános szabályokat, megoldást találni arra, miként is lehet ezek fűtésszámláját csökkenteni. Ezért számolni kell, melyhez alapos előzetes felmérés szükséges, amihez érdemes szakembert is megkérdezni. Egy meglévő fűtésrendszert is érdemes lehet kiegészíteni új, bizonyos helyiségek melegen tartásához való különféle berendezésekkel felszerelni.
– Tapasztalatok szerint sokan szeretnének a fűtéssel járó kiadásokból lefaragni, és olyan gazdaságos megoldást keresnek, amivel a hőérzet is javítható – véli Taba Barbara Borbála, a Praktiker fűtési szakértője. A különböző fűtőeszközök közül néhány megoldással a teljes rendszert is kiépíthetjük, másokat elsősorban kiegészítőként javasolt használni.
Az infrapanel modern és energiatakarékos megoldás, amelyet saját magunk is könnyen fel tudunk szerelni a falra vagy mennyezetre. A készülék infrasugarakkal melegít – ahogy például a nap az ablaküvegen vagy a fóliasátorban teszi –, nem keringeti a levegőt, ezért a porra érzékenyeknek is ideális. Egy 50 négyzetméteres, háromméteres belmagasságú lakás felfűtéséhez nagyjából 5250 W teljesítmény szükséges, amit érdemes több panellel megosztani. De az infrapanelek elsősorban kiegészítő fűtésként ideálisak, mivel lassabban melegítenek, és nem tartják hosszabb ideig a hőt.
A hősugárzók olyan kisebb helyiségekben – fürdőszoba, WC – használhatók ki jól, melyeket gyorsan, de nem huzamosabb ideig akarunk felfűteni. Vagyis ezek is inkább kiegészítő fűtésre javasoltak. Hasonló helyiségekben használhatók jól ki a halogén hűsugárzók, melyek szintén elsősorban a párás helyiségek fűtésére ideálisak. Ezek rövidhullámú sugarai gyorsan melegítenek, emellett keveset fogyasztanak. Energiafalók voltak régen a mobil, könnyen mozgatható olajradiátorok. A modern készülékek viszont a takarékos típusok közé tartoznak: a felhasznált energiának szinte az egészét hasznosítani tudják, gyorsan melegednek fel.
Sokan a klímaberendezéseket is használják fűtésre. Ezek a modern berendezések nemcsak a nyári melegben használhatók: az új generációs split klímák kiegészítő fűtésre is alkalmasak. A világítás és fűtésmód összeállításával akár 20-30 százalék megtakarítást is elérhetünk.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu