Életet menthet az „otthoni valóságshow”

Az idősgondozás jövője: az egészségi állapot otthoni monitorozása. A távgondoskodás modernizálására a magyar kormány egy hároméves kutatási projektet indított el, amelynek eredményei elsődlegesen a stroke, a depresszió és a demenciában szenvedők esetében lesznek alkalmazhatók.

Hírek, információkSzijjártó Gabriella2008. 11. 24. hétfő2008. 11. 24.
Életet menthet az „otthoni valóságshow”

Bűvös szó még mifelénk a távgondoskodás. Bár több városban és településen működnek korszerű távfelügyeleti rendszerek, azt túlzás lenne állítani, hogy Magyarországon ez bevett gyakorlat. A hagyományos rendszerek alapjául az idősek által gyakorta használt nyakláncos vagy karpereces riasztórendszerek szolgálnak, amelyekkel gondozójukat értesítik például elesés esetén. Ezek a rendszerek nagymértékben függenek az idősek együttműködési készségétől – azaz nem hatékonyak abban az esetben, ha a páciensek nem viselik azokat következetesen.

Napjaink legkorszerűbb rendszerei (mint például a GE QuietCare rendszere) vezeték nélküli érzékelők segítségével „ismerik meg” az idősek szokásos napi tevékenységeit, például aktivitási szintjüket, a mosdólátogatások számát, a hűtőszekrény-használatot, és azt, hogy bevették-e a gyógyszereiket. Az adatokat egy intelligens szoftver elemzi, és észleli a szokásos szintektől való azon eltéréseket, amelyek problémát – például fürdőszobai elesést vagy egy betegség előjeleit – jelezhetnek. Probléma észlelése esetén a rendszer automatikusan telefonon, személyhívón, e-mailben vagy az interneten riasztja a gondozót, tehát korai beavatkozást tesz lehetővé. Amíg nincs baj, az idősek magánélete nem sérül, és a lehető legnagyobb mértékig megőrizhetik önállóságukat.

A felsorolt álmok megvalósítása érdekében a magyar kormány egy konzorcium keretében megvalósuló, új kutatóprogram elindítását jelentette be a napokban. (A GE Healthcare által vezetett konzorcium magába foglalja a magyarországi egészségügyi iparág két képviselőjét, a Mednet 2000 és a Meditech Kft.-t, együttműködésben a Veszprémi Pannónia Egyetemmel, a Szegedi Tudományegyetemmel és a Budapesti Műszaki Főiskolával.) A hároméves program célja, hogy egy integrált rendszert és olyan új eljárásokat fejlesszenek ki az idős emberek egészségügyi állapotának távirányítású sürgősségi ellenőrzésére, amelyek elsődlegesen az idegrendszeri betegségek, mint pl. a stroke, a depresszió vagy a demenciában szenvedők esetében alkalmazhatóak, és költséghatékony ellátási formák. A kormány reméli, hogy a konzorcium olyan  új eszközöket és technikákat fejleszt ki, amelyek nemcsak Magyarország, hanem  Európa és a világ más országai számára  is eladható termékké válnak a jövőben – sok-sok idős ember mindennapjait megkönnyítve ezzel.

Miért fontos az otthoni monitorozás?
– Magány:
 a hatvan év felettiek közül 600 ezer honfitársunk egyedül él.

– Szélütés: Magyarországon évente 30-50 ezer új eset történik.

– Demencia: mintegy 100 ezer idős szenved az időskori elbutulás valamilyen formájától.

– Depresszió: előfordulása a korral egyenes arányban emelkedik – a legtöbb depressziós a hatvan felettiek közül kerül ki.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek