Gáz van: összeült a krízisbizottság

Ma háromtól összeült a magyar krízisbizottság, mely a gázellátást veszi górcső alá. Az ukrán fél ma reggel előre jelezte, hogy 8 millió köbméterrel kevesebb gázt bocsát Magyarország rendelkezésére.

Hírek, információkO. Horváth György2009. 01. 05. hétfő2009. 01. 05.
Gáz van: összeült a krízisbizottság

Ha az ukránok 8 millió köbméterrel kevesebb gázt szállítanak hétfőn Magyarországra, az nem jelent ellátási problémát, mert a kereskedelmi gáztározókból ez a mennyiség pótolható – számolt be a mai történésekről Molnár Csaba energiaügyi miniszter azt követően, hogy tájékoztatta a helyzetről a miniszterelnököt.

Ma összesen 70-74 millió köbmétert használunk fel – tegnap csak 64 millió fogyott -, ebből 30 milliót kapunk az ukránoktól, míg a fennmaradó mennyiséget hazai forrásból és a tartalékokból fedezzük. Ez sokáig nem maradhat fenn, mert az előbb utóbb a készletek kimerüléséhez vezet. Ezért most 15 órától összeül a krízisbizottság.

Már csak azért is, mert Magyarország nem fogadja el az ukrán bejelentést, magyarázatot kér arra, hogy Kijev miért csökkentette ma az átadott gáz mennyiségét. Az ugyanis igencsak kellemetlenül érinti Magyarországot. A napi 38 millió köbméteres mennyiségből 11 millió köbméter tranzit gáz, amit a magyar fél továbbszállít Szerbiába és Boszniába.

Az összesen 3,1 milliárd köbméter kapacitású magyarországi kereskedelmi gáztározókat már korábban feltöltötték, s további 500 millió köbméter úgynevezett stratégiai, biztonsági tartalék is rendelkezésre áll. A kereskedelmi tározókból most is vesznek ki gázt, hiszen az ukrán szállítás nem fedezi a napi igényeket, ám a stratégiai készlethez még nem kellett hozzányúlni.

Molnár Csaba szerint ha jelentősen csökkenne az ukrán szállítás, akkor több lehetőség is fennáll – számolt be az MTI-nek a miniszter. A kieső mennyiséget pótolhatjuk úgyis, hogy több gázt veszünk ki a tartaléktározókból a mostani napi 4 millió köbméternél. Aztán, ha ez sem segít, akkor  korlátozzák a belföldi fogyasztást. A belföldi fogyasztókat öt kategóriába sorolták, s elsőként a lista élén lévő nagy ipari fogyasztók, például erőművek felhasználását lehet korlátozni. A lakosság az utolsó, ötödik kategóriában van, ennek a fogyasztási korlátozását kizártnak tartotta a miniszter.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek