Okos trükkök munkakeresőknek

Nem egyszerű az élete a pályakezdőnek, vagy akinek új munkahelyet kell felkutatnia, netán váltana. Álláskeresés közben és után érdemes néhány tanácsot alaposan megszívlelnie.

Hírek, információkBalogh Mária2009. 01. 03. szombat2009. 01. 03.

Kép:

Okos trükkök munkakeresőknek

Első benyomások
Állásintejúra egyeztessen időpontot a főnökkel, készítsen előzetes tárgyalási jegyzetet, és semmiképpen se késsen el.

Az interjúra érkezve legyen ápolt, pihent és udvarias. Ne akarjon okosabbnak tűnni a főnökénél, de ne is tegyen úgy, mintha kettőig sem tudna számolni. Ügyeljen a testtartásra, a kézmozdulataira, a szemkontaktusra. Ha beszél, sose tegye a szája elé a kezét. Ne vakargassa a fülét, ne rendezgesse a haját. Ne feledje: a testbeszéd a személyiségéről lényeges információkat árul el.

Önértékelés
Sose értékelje le önmagát, ne beszéljen úgy a főnökei előtt, mintha az ön munkája kevesebbet érne, mint a többieké. Ha becsületesen dolgozik, tisztelje és fogadja el magát, higgyen abban, hogy jó munkaerő. A gyenge pontjait sose nagyítsa fel.

Legyen barátságos, mosolygós, ne vegyen részt a munkahelyi pletykákban, őrizze meg a határozottságát.

Fizetés, juttatás, kedvezmény
Amikor a fizetés összegéről esik szó, kérje, hogy először a főnök tegyen javaslatot. Így van esélye rá, hogy a kimondott összegnél 10-20 százalékkal többet kérjen. Ha ez nem megy, mondja meg, hogy legutóbbi munkahelyén mennyit keresett, s ahhoz képest most valamivel több bérre számít.

Ha elégedetlen a havi járandóságával, várjon, amíg a cég ajánlja fel a béremelést, semmiképpen se legyen tolakodó, rámenős. Bizonyítson jó és maximális teljesítményével, még akkor is, ha – önhibáján kívül – nem tartozik az ügyeletes kedvencek közé.

Amennyiben több éve nem kapott fizetésemelést, a munkája pedig egyre csak gyarapszik, érdeklődjön más helyeken, ugyanennyi fáradozásért ott mennyi bér jár. Fontos szempont a végzettség, a képesség és a betöltött pozíció. Ha méltánytalanul alacsony a jövedelme, először a „kisfőnöknél” kérdezzen rá az esetleges emelésre.

Amikor a fizetésről tárgyal, lényeges, hogy ne csak a jelenben, hanem a jövőben is gondolkodjék. Tudakolja meg, milyen egyéb munkahelyi juttatások illetik meg. Ez távmunka esetében például: utazási és étkezési hozzájárulás, telefonköltség, céges kocsi, számítógép otthoni használatra, hozzájárulás a rezsiköltségeihez, üdülési csekk, jutalékrendszer, túlmunkadíj, gyermekek beiskolázási támogatása.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek