Tűzben a kutya

Leczki Sarolta, az egyetlen vonulós tűzoltónő, a Pannon Kutyás Kutató-mentő Csapat vezetője. Korosodó ebével, Kubával 2008-ban csapatban is világbajnokságot nyertek.

Hírek, információkPalágyi Edit2009. 01. 04. vasárnap2009. 01. 04.

Kép: Letzki Sarolta kutyás mentő kiképző idomítás eb gyakorlópálya 2008 12 13 Fotó: Kállai Márton

Tűzben a kutya
Letzki Sarolta kutyás mentő kiképző idomítás eb gyakorlópálya 2008 12 13 Fotó: Kállai Márton

A fáradtság miatt most csak automata üzemmódban létezem – majd gyorsan felhajt egy kávét. Leczki Sarolta sokoldalú, de élete valahogy mindig a kutyák körül forgott. A Fővárosi Tűzoltóságnál, ahol ő a mentőkutyás szolgálatvezető, mindjárt tíz eb veszi körül. Köztük Szikra, az érzékeny szaglású drótszőrű magyar vizsla, aki nevének megfelelően tűzvizsgálóként szolgál. Arra képezték ki, hogy a tűzeseteknél kiszagolja, hol a benzin, a petróleum vagy az alkohol. Szikrát vetik be leggyakrabban, főleg, ha kiégett autónál, lakásnál gyújtogatásra gyanakodnak.

A mentőkutyások azonban legtöbbször romok alá szorult ember után kutatnak. Ez történt nemrégiben, amikor leomlott egy bontásra ítélt Üllői úti épület homlokzata, s a törmelék alatt egy élettelen testet találtak.

Leczki Sarolta rendszerint huszonnégy órás műszakokat vállal a tűzoltóságnál, „pihenésképpen” pedig a civil csapatának érkezett riasztásokat fogadja. A találkozásunk előtti éjjelen például azzal hívták, hogy eltűnt egy zalaegerszegi idős hölgy. Ilyenkor azonnal körtelefon indul a csapat tagjainak, akik közt akad katasztrófaorvos, patológus, valamint több kutyás tűzszerész és könyvelő is.

Az külön érdekesség, hogy a pannonosok többsége nő, akik kedvenceikkel nemcsak a vészhelyzetekben serkennek fel, de remek helyezésekkel is büszkélkednek. Tavaly az FCI mentőkutya világbajnokságon Csehországban bajnoki címet szerzett a Pannon csapata, amelyben Leczki Sarolta Kuba nevű négylábú társával, dr. Löcher Zsuzsanna Korgóval, Erdélyi Judit pedig a Bogyó névre hallgató labradorral vett részt. Tavalyelőtt Ausztriában Saci és Kuba egyéni világbajnoki címet szerzett romkutatásban.

– Legalább két-három év, mire úgy kiképzek egy mentőkutyát, hogy már gondolhatok versenyekre. Itt ugyanis a tanulás számít, nem a genetikus adottság, mint például a vadászkutyáknál. Az őrző-védő kutyák sportjában akár már fél év után sikerélményt könyvelhet el a gazdi, így a fiúk ott szívesebben indulnak. Nálunk viszont a türelem a legfontosabb, s erre valahogy jobban hajlanak a lányok – magyarázza Sarolta. A nők együttérzésből sem szenvednek hiányt, így a fáradt, öregedő ebeket nem hajtják túl, hanem békésen nyugdíjba küldik. Hamarosan ez a sors vár a nyolcéves Kubára is, Saci mellett jövőre már a két és fél éves, ígéretes Semyr áll csatasorba.

De milyen is legyen a jó mentőeb? Kedvelje az emberek társaságát, és különösen szeresse a labdáját meg a jutalomfalatokat, különben gazdája nem tudná mivel honorálni a kutyus rengeteg munkáját. A négylábú ugyanis nemcsak csontra, de sikerre is éhes.

– Megesik, hogy napokon át hiába kutatunk az erdőben egy eltűnt személy után. Ahogy az embernek, az állatnak sem kellemes éjjel kettőkor a szúrós szederindák alatt kúszni, főleg nem akkor, ha végül senkit sem találunk. Ráadásul a kutyust arra idomítottam, hogy akkor kapja meg a jutalomfalatot, ha megleli az illetőt, s ezt szépen, ugatva jelzi – meséli Saci. – Így aztán előfordult, hogy a bevetés végén megkérek valakit a csapatból, ugyan heverne le valamelyik bokor alá, hogy szegény eb rábukkanhasson, s legalább a kutyának legyen némi sikerélménye...

– Mondhatnám, hogy segítőkészségből csináljuk ezt az egészet, de ez túl patetikusan hangzana. Egy biztos, megszállottság kell hozzá, hogy minden hétvégénket erre áldozzuk, az éjszakákról nem is beszélve. Néha már fékezni kell, hogy a családnak is maradjon hely az életünkben. A mentés nem igazán sport, hanem kőkemény munka. Ezek után kézenfekvő, hogy egy mentőkutyának is jár a felüdülés. Valami hobbi... – magyarázza Leczki Sarolta.

Saci és Kuba szabadidejükben eljárnak birkát terelni, mi több, versenyeken is indulnak. Franciaországban egy kontinensviadalon negyedik helyet szereztek. Ez nem is olyan egyszerű, mint gondolnánk. Fontos ugyanis, hogy az ebnek legyen terelőösztöne. Ha a fiatal állat, amelyik még sosem látott birkát, rögvest ráérez a dolog ízére, akkor jó az ösztöne. Az igazi terelők sípszóra dolgoznak, 2-300 méterről is hallgatnak a gazda jelére. Angliában a juhász reggel kiviszi a nyájat legelni, aztán hazaballag. A nap végén a brit eb már maga hajtja haza a birkákat, s ezzel rendesen lepipálja magyar kollégáit, a pulikat...

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek