Aki megjósolta a földrengést

Tartoznak nekem egy hivatalos bocsánatkéréssel – mondta dühösen Gioacchino Giampaolo Giuliani, az olasz atomfizikai intézet munkatársa. Az állítja, hogy ő már március végén megjósolta a l’Aquila környékén várható nagy földrengést, de senki sem hallgatott rá.

Hírek, információkA. Fodor György2009. 04. 09. csütörtök2009. 04. 09.

Kép: L'Aquila, 2009. április 7. Tűzoltók egy holttestet készülnek kiemelni a romok közül Abruzzo régió székhelyén, L'Aquilában 2009. április 7-én. Az előző napi közép-olaszországi földrengésnek 207 halálos áldozata van, 15 eltűntről tudnak, és 178 a sérültek száma. A becslések szerint 70 ezer ember maradt fedél nélkül. (MTI/AP/Gregorio Borgia) , Fotó: Gregorio Borgia

L'Aquila, 2009. április 7. Tűzoltók egy holttestet készülnek kiemelni a romok közül Abruzzo régió székhelyén, L'Aquilában 2009. április 7-én. Az előző napi közép-olaszországi földrengésnek 207 halálos áldozata van, 15 eltűntről tudnak, és 178 a sérültek száma. A becslések szerint 70 ezer ember maradt fedél nélkül. (MTI/AP/Gregorio Borgia)
Fotó: Gregorio Borgia

Giuliani és munkatársai akkoriban hangosbeszélővel felszerelt autókon járták a környéket, és házaik elhagyására szólították fel az embereket, mondván: minden pillanatban várható a földmozgás. A fizikus azt állítja: előrejelzése tudományos adatokon alapult, mert az elmúlt hetekben ugrásszerűen nőtt egy radioaktív nemesgáz, a radon mennyisége. Márpedig a földkéregből felszabaduló gázok azt jelzik, hogy odalent, a mélyben valami készül.

Az olasz Országos Geofizikai és Vulkanológiai Intézet erre közleményben reagált: a tudomány jelen állása szerint nem lehetséges a földrengés helyének, idejének, várható erejének előrejelzése – állapították meg. L’Aquila környékén január óta vannak kisebb-nagyobb földmozgások, de még ezekből is lehetetlen akár csak hozzávetőleges pontossággal megjósolni a rengést. A tudományos gyakorlat ezért inkább csak hosszabb távra, akár tíz évre szóló előrejelzésekkel és valószínűségi számításokkal próbál előre látni.

Ross Stein, a kaliforniai Geológiai Szolgálat (US Geological Survey) geofizikusa elismeri: a radon szintjének emelkedése valóban szerepet játszhat a földrengésekben. A nemzetközi adatok szerint azonban ennek a mutatónak sem jobb a találati aránya, mint más, úgynevezett biztos jelekének. A veszélyes övezetekben ott is kipattanhat óriási rengés, ahol a gázok szintje semmilyen növekedést nem mutat. Stein szerint mindig lehet példálózni olyan egyedi esetekkel, ahol valamilyen jelenség nyomán valóban lehet közelgő rengésre gyanakodni: apró előrengések, a talaj kisebb változása, gázok vagy források felbukkanása.

Csakhogy az eddigi földrengéseket vizsgálva nem alakult ki olyan minta vagy törvényszerűnek nevezhető eseménysorozat, amelynek alapján a földrengések helye és ideje, netán ereje nagy biztonsággal előre jelezhető. Erre egyelőre a japán tudósok sem képesek, pedig a szigetországban évszázadok óta dolgoznak a földrengések előrejelzésén. Ők arra jöttek rá, hogy a holtbiztos előrejelzés módjának felfedezéséig érdemesebb rengésbiztos épületeket, létesítményeket emelni.

Az Észak-Olaszországban pusztított természeti katasztrófáról a Szabad Föld pénteken megjelenő 15. számában olvasható összeállítás.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek