Erika völgybe csábít

Ha valaki mostanában Zalaegerszeg környékén jár, ne hagyja ki az Azáleás-völgyet! A hűs völgy virágpompáját nem fogja elfelejteni.

Hírek, információkBozsér Erzsébet2009. 05. 22. péntek2009. 05. 22.
Erika völgybe csábít

Hajdan Róka- vagy Kígyóvölgynek nevezték a zalaegerszegi Alsóerdő kéthektáros területét, amely tüskés szederrel, bodzával benőtt átjárhatatlan akácos volt. Akadtak erdészek – Fatalin Gyula, Szakács László –, akik gyöngyszemnek nevezték különleges adottságai miatt. A völgyek általában észak-déli irányúak, ez pedig nyugat-keleti, méghozzá keskeny bevágás hűvös, párás klímával és savanyú talajjal. Nagy László, a Zalaerdő Zrt. zalaegerszegi erdészetének igazgatója óriási munkának tartja, ahogy ide 1973-ban egy tündérkertet varázsoltak. A savanyú talajt kedvelő havasszépék, azáleák és rododendronok beültetésével megszületett a turisztikai látványosságnak számító Azáleás-völgy.

Ezek a növények az erikafélék családjához, a Rododendron nemzetségbe tartoznak. A földön mintegy ezer fajuk él, és legalább 15 ezer hibridjük ismert. A zalaegerszegi Azáleás-völgybe tizenöt fajtából háromezer példányt telepítettek, s mivel számuk mára megfogyatkozott, idén ősszel nyolcvan különböző színű új tövet fognak telepíteni.

Kísérőnkkel, Horváth Zoltán kerületvezető erdésszel lépünk be a völgy bejáratán, amelyet hatalmasra nőtt oregon ciprusok lombjai takarnak. Fűszeres illat árad felénk a fehér, sárga, lila, rózsaszínű és terrakottavörös virághalmazokból. Az idén az áprilisi meleg hatására korábban bontottak szirmot, s mivel különböző virágzási idejű fajtákat válogattak össze a szakemberek, hosszan lehet gyönyörködni a hűs völgy virágpompájában. Állítólag a bódító illatot a sárgák árasztják.

Sétálgató párok, kergetőző gyerekek, pihenő idősek élvezik az egyre több látogatót vonzó völgyet. Legtöbben a virágpompára figyelnek, holott a keretet nyújtó fenyők és az aljnövényzet is különleges élményt kínál. Tizenöt fajta fenyő csoportjai magasodnak a meredek oldalakon, a zöld duglász, az erdeifenyő, a feketefenyő mellett kaukázusi és spanyol jegenyefenyőt, többféle mamutfenyőt, páfrányfenyőt figyelhetünk meg. Alattuk nagyra nőtt páfrányok: erdei pajzsika, hölgy- és saspáfrány. A természetvédelmet élvező völgyben megtalálható a turbánliliom, a farkasboroszlán, a ciklámen, a farkasölő sisakvirág, a bíborkosbor, az odvas keltike, az erdei szellőrózsa és a gyöngyvirág is. A különleges klímához hozzájárul, hogy reggel éppen beint egy kicsit a napsugár, delelőn pedig a fák koronái között csak bekukkant, így friss, üde, párás a levegő, ami nagyon kedvező a gyönyörűbbnél gyönyörűbb virágoknak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek