És mi van a színpadon túl?

A művészek, akiknek élete reflektorfényben, színpadon zajlik, talán nehezebben viselik az öregséget és a visszavonulást, mint mi, hétköznapi emberek. Gobbi Hilda nemcsak a színpadon alakított maradandót, hanem szociális érzékenységgel megáldva sokat tett az idős komédiásokért.

Hírek, információkSzijjártó Gabriella2009. 05. 08. péntek2009. 05. 08.

Kép: Ódry Árpád művészotthon idős szinészek 2009 04 22 Fotó: Kállai Márton

És mi van a színpadon túl?
Ódry Árpád művészotthon idős szinészek 2009 04 22 Fotó: Kállai Márton

– Abból a szempontból kegyetlen a színház, hogy fiatalabb korban, ereje teljében több nagy léptékű feladat vár egy színészre – erősíti meg Hegedűs D. Géza, a Vígszínház művésze, a MASZK Országos Színészegyesület elnöke. – Ám az is hozzátartozik az igazsághoz, hogy mindig azok maradtak egész életükben nagy színészek, akik tapasztalatban és intelligenciában eljutottak a felismerésig: az ember akkor tud teljeset adni az életben és a színpadon egyaránt, ha azonos önmagával. Vagyis minden pillanatban vállalja a korát, a fizimiskáját, emberi milyenségét.

Az 1988-ban elhunyt Gobbi Hilda ebben a tekintetben is különlegesnek számít: száznál több öregasszonyt játszott el; igaz, nagyon korán kezdte. Nemcsak a színpadon azonosult tökéletesen az idős emberek szerepével, hanem az életben is megérintette korosodó kollégáinak lehetetlen helyzete. És tett is értük.

Politikai kapcsolatait is felhasználva 1948-ban megalapította a Jászai Mari Színészotthont a fővárosban, a Magyar utcában (ezt 1985-ben fiatal, kezdő színészek otthonává alakította át). Aztán 1950 októberében átadták az Ódry Árpád Művészotthont a Lendvay utcában. A rádió híres Szabó nénije ezzel otthont teremtett idős korukban elmagányosodó vagy betegeskedő kollégáinak.

Az Ódry otthonnak jelenleg 46 lakója van. Nemcsak színészek, hanem színháznál egyéb munkakörben dolgozók, más művészi területről érkezők és családtagjaik is helyet kaphatnak itt – magyarázza Bagoly Tiborné, az intézmény vezetője. A lakók térítési díjat fizetnek, amit az egyén szociális helyzete alapján, személyre szabva határoznak meg. Számos adományozó (többek között a Tisztelet Társaság, a Színházi Dolgozók Szakszervezete, a Szép Öregkor Alapítvány) segíti, hogy minél színvonalasabban működjenek, vagy több gyümölcshöz, vitaminokhoz jussanak. A VI. kerületi önkormányzat a kirándulásokat támogatja, ezen kívül mindig meghívják a művészotthon lakóit a szépkorúak rendezvényeire zenedélutánokra, koncertekre. A Vígszínház művészei a nyílt napjukon süteményt sütnek és azokat árulják; általában több mint százezer forint jön össze, ezt a művészotthonnak ajánlják fel.

A Szabad Föld május 8-án megjelenő 19. számában riportot olvashatnak az Ódry Árpád Művészotthonban lakók életéről.

Kattintson a fotóra és megnyílik a képgalériánk!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek