Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Egyre többen keresik a hazait a polcokon, s nemrég megnyílt a Magyar Termékek Boltja üzletlánc is. Melyek a patinás magyar ízek, márkák? Olvassunk bele izgalmas históriájukba!
Negro
A torok kéményseprőjének születése az 1920-as évekhez kötődik, amikor Dreher Antal a sörgyára mellett cukorka- és csokoládéüzemet is nyitott. Állítólag az alkalmazottak közt akadt egy olasz cukrász, bizonyos Pietro Negro, aki kiötölte: ha a kemény cukorkák gyártásakor maradt törmeléket némi mentollal és ánizzsal javítja fel, máris különleges szopogatni valót nyer. Az összetételt egyébként máig gyártási titokként őrzik, akárcsak a Coca Coláét. Állítólag a harmincas évektől - amikor a Stühmer gyártotta a torok kéményseprőjét - ismert művészek, például Karády Katalin és Jávor Pál is ezzel tartották karban a hangszálaikat. Jóval később, már napjainkban a Nestlé és a Danone vetélkedett a márkáért, majd utóbbi megvásárolta azt. A töltött keménycukorkát mézes, eukaliptuszos ízesítésben is kitalálták, de azért a fekete az igazi...
Macskanyelv
Eredetileg Gerbeaud Emilhez, a zserbójáról híres cukrászhoz köthető, akárcsak a konyakos meggy. Az ő ötlete volt, hogy a franciák által kedvelt sütemény csokoládé formájában is kelendő lehet. A macskanyelvet a szerencsi csokoládégyárban indították el a "karrier" útján. A klasszikus macskanyelvet eztán egy kalocsai cég kezdte gyártani - ők keltették életre a retroláz jegyében a Zizit is.
Szaloncukor
Valamiért csak nálunk divatos, pedig a középkori franciák már próbálkoztak hasonló nyalánksággal. Hazánkba feltehetően német közvetítéssel jutott, s a XIX. század első harmadától kísérleteztek vele a cukrászok. A fondant készítése meglehetősen bonyolult, kell hozzá, hogy a túltelített oldatból kiváljon a cukor, amit aztán százféleképp ízesítenek. Jókai már ismerte, és "szaloncukkedlinek" nevezte e finomságot. A karácsonyfát díszítő cukorkát kezdetben nagy lábasokban főzték, kézzel formázták, csomagolták, majd lassan gépesítették már a papír rojtozásának műveletét is. A gépeket rendszerint a cukrászdák inasai kezelték.
Boci csoki
Ugyancsak Szerencsen találták ki azt a jellegzetes, ma már nosztalgiát keltő csokipapírt, amin egy tehén "mellképe" látható. A szerencsi gyárban ugyanis büszkék voltak rá, hogy a saját tehenészetükben fejt tejet keverték a táblákba. Az 1920-as évek végétől vetették be a bocis csomagolást, az édességimádók csak "boci csokinak" nevezték kedvencüket. A nyolcvanas évektől aztán ez hivatalos márkanévvé is vált.
Tibi csoki
Ez nemcsak a mama kedvence, ahogy a korabeli szlogen fogalmaz. Tibit, az alapító unokájáról elnevezett táblás nyalánkságot 1942-ben indította hódító útjára a Stühmer. Ez utóbbi gyárat még a kiegyezés után alapította Stühmer Frigyes hamburgi cukrászmester. A "különleges csokoládé" minősítést elnyert terméket 2002-ben vezették be újra a piacra, ma a Kiváló Magyar Élelmiszer Védjegyet is birtokolja. Újabban például szaloncukor, sőt drazsé is viseli e nevet.
Túró Rudi
A pöttyös úgy született, hogy három tejipari szakember 1954-ban a Szovjetunióba indult tanulmányútra. Ott kóstoltak egy olyan túró, vaj, zsír keverékből gyúrt mignont, amely a mai édesség ősének tekinthető. Az erzsébetvárosi tejüzemben a termékfejlesztéssel Mandeville Rudolfot bízták meg, s nem nehéz kitalálni, hogy róla nevezték el Rudit. A desszert a prűd ötvenes években kezdte kissé botrányos karrierjét. A pöttyös csomagoláson látható copfos kislány és a rúd alak asszociációját a korabeli reklámos illetékesek súlyosan erkölcstelennek bélyegezték. Talán azért is aratott ekkora sikert! Mára már külföldön is kínálja magát Rudi, ám ezzel együtt igazi hungaricumnak számít...
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu