Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Békés városa mellett, a Diós-tanyán él a Bényei család. Kecskesajtjaikat előkelő szállodákban és éttermekben is ismerik. Uniós támogatással és családi összefogással jutottak el idáig.
Kép: Békés, 2009. június 07. Bényei Gábor kecskesajt termelõ. Fotó: Ujvári Sándor
A tanya helyén nem is olyan régen még szántóföld volt. Az épületet ma gyümölcsfák veszik körbe, az ólban pedig kecskék kaptak helyet. Az anyák, a gidák és a gödölyék mellett ott büszkélkedik nagy szakállával Péter, a suta, szarvatlan bak.
– Az első két kecskéhez véletlenül jutottunk hozzá, fölöslegessé váló írógépünkért Micikét és Gizit kaptuk cserébe, tizenöt évvel ezelőtt – meséli Bényei Gábor és felesége, Julika. – Rá két évre dióültetvény telepítésére pályáztunk, és mivel a pályázat lehetővé tette, hogy az ültetvény mellé gazdasági épületet is felhúzzunk, tanyát építettünk hozzá.
Alapvetően megváltoztatta a gazdálkodásról vallott elképzelésüket, hogy a kilencvenes évek végén minősített biotermelővé váltak. Mivel a gyümölcsösben műtrágyát nem használhattak, szükségessé vált a kecsketrágya. Hogy a kecskéknél minél nagyobb tejhozamot érjenek el, vásároltak törzsbakokat. Negyven fejőskecske tartására rendezkedtek be, és több tejet fejtek, mint amennyit a család el tudott fogyasztani. Mivel biokecsketejre a környéken nem mutatkozott kereslet, fel kellett dolgozniuk. Ezért pályáztak sajtüzem létesítésére. Az uniós csatlakozásra készülve hosszan elhúzódott az engedélyezés, de 2002 végére az üzem a legszigorúbb higiéniai és technikai feltételeknek is megfelelt.
– Arra gondoltunk, hogy ha már ennyire igényes az üzemünk – mondja Bényei Gábor –, akkor meg kell tanulnunk kiváló minőségű sajtot készíteni. Ehhez nyújtott segítséget egy holland alapítvány pályázata. Eljött két kiváló sajtmester, és alaposan elmagyarázták a tennivalókat. Ezt követően lehetőségünk nyílt rá, hogy mi menjünk ki Hollandiába, ahol a sajt kezelését, érlelését és eladását tanulmányozhattuk. Hazatérve fesztiválokra és egyéb szakmai rendezvényekre jártunk, hogy minél több emberrel megismertessük sajtjainkat. Tavaly már nem volt értékesítési gondunk. Elsősorban Budapestre és a Dunántúlra, főleg előkelő szállodákba, éttermekbe és bioboltokba szállítunk.
Amikor már tartósan kiváló minőségű sajtokat készítettek, elkezdtek versenyekre járni, egyre jobb eredményekkel. A sajtversenyek valamennyi kategóriájában elérték a legnagyobb elismerést. Két éve a Csermajorban megrendezett szakmai versenyről, ahol jelen voltak az ország legjobb sajtkészítői, ők hozták el a fődíjat. Tavaly megkapták a Kiváló Magyar Élelmiszer, a Legjobb Biotermék elismerést, és elnyerték Az év sajtkészítője címet. Szintén az elmúlt esztendőben kapták meg a szaktárca miniszterének különdíját. Persze a fejlesztésről a jövőben sem mondanak le. A tanya alatti pincét szeretnék pályázati támogatás segítségével bemutató helyiséggé alakítani.
– A legnagyobb árbevételt a kecskesajt adja, de csak ebből nem tudnánk megélni. Pénzt hoz a tanya köré telepített héthektáros gyümölcsös, a falusi vendéglátás is, amire egyre nagyobb igény mutatkozik. Vendégházunkban kilenc embert tudunk fogadni. Sok munkával, nagy odafigyeléssel értük el mindezt. És családi összefogással!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu