Saját plázson költenek

Tizennégy hektáros, elkerített tengerparton, zavartalanul költhet ezentúl a kalapácsfejű tyúk Celebesz szigetén. Az indonéz kormány döntése nyomán a védett területtel jó esély nyílik arra, hogy a szigeten őshonos, ritka, veszélyeztetett madár nagyobb arányban elszaporodjon.

Hírek, információkValló László2009. 06. 14. vasárnap2009. 06. 14.
Saját plázson költenek

Hossza fél méter, tollazata fekete-fehér, fején pedig kék vagy fekete, kalapácshoz hasonló bőrkinövést visel – így jellemezhető ez a különleges tyúkféle, amelynek életében nélkülözhetetlen a tengerpart. A tojók ugyanis ennek forró homokjába rakják tojásaikat – mindegyiket külön-külön lyukba helyezve. E tojások sokkal nagyobbak az átlagos tyúktojásnál, és teli vannak tápanyaggal, aminek köszönhetően olyan fejletten bújik ki belőlük a fióka, hogy azonnal repülni is képes. Kénytelen is, mivel a szülők, miután elhelyezték a tojásokat, többé feléjük sem néznek. Így a fiókák teljes önállóságra utaltak: nekik kell kiásni magukat a föld alól, és máris táplálék után kell nézniük.

A rezervátumban minden bizonnyal jó világ köszönt a kalapácsfejű tyúkokra, hiszen védelmet élveznek legnagyobb ellenségükkel, az emberrel szemben. A helybéliek ugyanis gyakran fésülik át a tengerpart forró fövenyét szerte a szigeten, a madarak tojásai után kutatva. Mostantól azonban a kalapácsfejűeknek saját tengerpartjuk van, ahová idegeneknek belépni tilos!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek