Óriáskagylók inváziója a Balatonban!

A tó vize tiszta, mondhatni, nagyon tiszta, de lenn, a fenéken nem szokványos rendben zajlik az élet. Egy jövevényfaj, az amuri kagyló harcol az őshonos puhatestűekkel, és ő áll nyerésre. Nem véletlenül, hiszen akár kétkilósra is megnőhet!

Hírek, információkO. Horváth György2009. 07. 21. kedd2009. 07. 21.
Óriáskagylók inváziója a Balatonban!

Igen tiszta a Balaton vize. A 2009 július 20-án végzett vizsgálatok szerint sem a kánikula, sem a vihar nem befolyásolta észrevehetően a tó vízminőségét, az mindenütt kiváló. Az algaszaporodást szabályozó növényi tápanyagok koncentrációja alacsony az egész tóban - olvasható abban a közleménybene, melyet a Magyar Tudományos Akadémia juttatott el a Szabad Föld Onlin-hoz. A vízben tehát minden rendben.


Más a helyzet az iszapos tófenéken: a fürdőzők gyakran találkoznak kagylókkal, lábsérülést is okozhat a kagylók héja. A Keszthelyi-medencéből 2006-ban előkerült (Majoros G. 2006, Halászat 99:143-150) egy, hazánkba mintegy harminc évvel ezelőtt behurcolt kagylófaj, az amuri kagyló (Anodonta woodiana), amelynek példányai a tó egyre több helyén fordulnak elő. Ez év nyarán a Keszthelyi-medence egyes területein a kagylónépesség felét már ennek a fajnak az állománya alkotja. Az őshonos kagylófajoknál ellenállóbb és szélesebb ökológiai tűrőképességű amuri kagyló Magyarország és Európa más tájai után végül a Balatont is meghódította.


Ez a legnagyobb puhatestű állat hazánkban, a Tisza vízrendszeréből két kilogrammos példányai is előkerültek már. A Balaton élővilágára ennek a fajnak az inváziója nem jelent közvetlen veszélyt, de állományának felmérése és ökológiai hatásainak megismerése a közeljövő fontos kutatási feladata.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek