Szerződések csapdájában

Sokat bukhat, aki besétál a rossz szerződés csapdájába. Bagóért adhatják el a lakást a fizetésképtelen adós feje fölül, aki opciós szerződést írt alá. A világhálón vásárlókat is csőbe húzzák, nem beszélve a hiszékeny nyugdíjasokról. Ám a hatóság sem tétlenkedik: elkészült a banki magatartási kódex, „söprögetnek” a fogyasztóvédők.

Hírek, információkPalágyi Edit2009. 09. 18. péntek2009. 09. 18.

Kép: Banki papirok apró betüs részei átverés pénz számla szerzödéskötés figyelmetlenség 2009.09.13. fotó: Németh András Péter, Fotó: Photographer: Andras Peter Nemeth

Szerződések csapdájában
Banki papirok apró betüs részei átverés pénz számla szerzödéskötés figyelmetlenség 2009.09.13. fotó: Németh András Péter
Fotó: Photographer: Andras Peter Nemeth

Bedőlt lakáshitelekről, fél áron elkótyavetyélt otthonokról szólnak újabban a hírek. A Nemzeti Nyo­­mozóiroda azért folytat vizsgálatot, mert úgy tűnik, egyes lakossági hitelezéssel foglalkozó vállalkozások eleve azért alakultak, hogy rátehessék kezüket a nehéz helyzetbe került adós lakására. A nyomozó hatóság a Pénzügyi Szervezetek Ál­­lami Felügyelete bejelentése alapján vizsgálódik száznál több ügyben. Ám ez csak a jéghegy csúcsa, becslések szerint ugyanis három-öt­­ezer ilyen ügylet köttetett. A pénz­­ügyi felügyelet most banki magatartási kódexet készített, hogy az ügyfelek kiszolgáltatottságát mérsékelje, s átláthatóvá tegye a hitelezés rendszerét.
 
A Banki Hitel Károsultjainak Egyesülete már korábban figyelmeztetett, hogy baj lesz. Egyes hitelközvetítő cégek, melyek valójában a nagyobb bankok pénzét helyezik ki, előnytelen szerződéseket íratnak alá ügyfeleikkel. Ezek a vállalkozások például azzal hirdették magukat, hogy tőlük BAR listások is kaphatnak hitelt. Csak azt felejtették el elárulni, hogy milyen áron. Lénárt Marianna, a hitelkárosultak egyesületének főtitkára lapunkban is többször óvott az efféle szerződésektől. Azok az eladósodott családok azonban, melyek bedőltek a kecsegtető ajánlatoknak, nem mérlegelték a kockázatot, és opciós szerződést írtak alá, mely elővételi jogot ad a banknak. Ez annyit tesz: amennyiben két-három hónapig elmaradnak a törlesztéssel, a bank vagy a hitelt nyújtó vállalkozás tetszése szerint értékesítheti az adós lakását. A vizsgált ügyekben többnyire a forgalmi érték feléért adott túl az otthonokon a hitelközvetítővel azonos tulajdonosi körbe tartozó ingatlanos cég. A szakértők szerint ezeket a hitelszerződéseket meg kell támadni. Kérdés, mi lesz akkor a lakást gyanútlanul megvásárló új tulajdonossal.
 
A hiszékenység adóját nem csak a lakáshitelesek fizetik meg. Egyszerű vevőként is ráfizetünk arra, ha nem nézzük meg, mit írunk alá. Ilyesmi megesik például az árubemutatóval egybekötött kirándulásokon, ahol hitelre vett „álgyapjú” ágyneműk, méregdrága csodalámpák, átverős méregtelenítő lábáztatók, életveszélyes hősugárzók találnak villámgyorsan gazdára. Többnyire a kiszolgáltatott nyugdíjasok verik magukat adósságba.
 
A tisztességtelen, megtévesztő, agresszív kereskedelmi gyakorlatot 2008. szeptember eleje óta törvény tiltja. Törvényt szeg tehát az erőszakos ügynök, aki pszichés vagy fizikai nyomást gyakorol ügyfelére, visszaél hatalmi helyzetével. Ugyancsak tisztességtelenül jár el az eladó, aki félinformációkkal húzza csőbe tájékozatlan vevőjét, vagy sietteti, sürgeti őt, nem hagyva időt a körültekintő döntésre. Aki utólag ébred rá, hogy rosszul döntött vagy tévedésbe ejtették, az áru átvétele után nyolc napig még indoklás nélkül visszaléphet a vásárlástól. Ám gyakran a felsült vevő bottal ütheti nyomát az utazást szervező cégnek vagy az internetes áruház tulajdonosának.
Még jól járt, akit csak egy hasznavehetetlen tárgy emlékeztet a tévedésére. S nem a hajléktalanszállón töpreng azon, hogy rászedték…

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek