Szőlőmagból is lehet üzletet csinálni?

Többféleképpen is hasznosítják az eleddig hulladékként és törkölyalapanyagként ismert szőlőmagot. Az extra szűz olívaolajhoz hasonló olaját salátákhoz és szépségipari termékekben alkalmazzák, a porrá őrölt magot pedig sütőipari adalékanyagként.

Hírek, információkTanács Gábor2009. 09. 08. kedd2009. 09. 08.

Kép: KecskemŽt, 2009. augusztus 31. SzÎlÎmagliszt. Fot—: Ujv‡ri S‡ndor

Szőlőmagból is lehet üzletet csinálni?
KecskemŽt, 2009. augusztus 31. SzÎlÎmagliszt. Fot—: Ujv‡ri S‡ndor

– Kötelező az uniós csatlakozás óta a szőlőtörkölyt összegyűjteni és feldolgozni, emiatt érdeklődnek egyre többen a szőlőmag felhasználása iránt – tájékoztatott Sárkány Péter kutató-vállalkozó. A szabály elsődleges célja, hogy kevesebb hulladék keletkezzen, illetve kevesebb és jobb minőségű bor kerüljön az unió piacaira. Ezzel együtt felvetődött a kérdés: mihez lehet kezdeni a törköllyel azonfelül, hogy pálinkát főznek belőle?

Kiderült: a szőlő magjában egy sereg értékes anyag található, azonban ezekhez csak megfelelő feldolgozás útján jut hozzá a szervezet. Ezek az anyagok hatékony gyulladáscsökkentők, bár pontos hatásmechanizmusuk még nem ismert. A szőlőmag belsejében 12-15 százalék az olajtartalom, amely a jó koleszterint növeli, míg a rosszat csökkenti.

Bármilyen növényi olaj előállításának két alapvető módja van: első esetben a megtört magokra alkoholt engednek, az megköti az olajat, majd az alkoholt lepárolják. Ez az egyszerűbb és hatékonyabb eljárás, viszont a létrejövő termék kevésbé ízes és illatos. Hideg sajtolás esetén a magokat megtörik, rostálják, megszárítják, portalanítják, majd nagy nyomáson kipréselik belőle az olajat. A folyamat drágább és macerásabb, mint az előbbi, viszont az eredmény tartalmazza az alapanyagra jellemző ízeket. A szőlőmagolajat Magyarországon ez utóbbi eljárással készítik: sütésre nem alkalmas, viszont saláták ízesítéséhez elsőrangú.

A másik szóba kerülő felhasználási mód a szőlőmag megőrlése. Erre speciális eljárást kellett kidolgozni, mivel a mag héja nagyon kemény, és a szokásos eljárásokkal sok beltartalmi érték elveszik. Az almásfüzitői üzemben – amelynek tulajdonosával Sárkány Péter együttműködik – egy eleddig a fémiparban alkalmazott eljárással, a légsugárőrléssel nagyon finom porrá alakítják a magot. Ezt élelmiszerként hozzák forgalomba, ugyanis gyógyszerként, gyógyhatású készítményként a megfelelő kísérletek hiányában nem lehet árulni. Sütőipari adalékanyagként is hasznosítani lehetne, hiszen kísérleteztek olyan négyszázalékos szőlőmagtartalmú kenyérrel, ami már éreztetett valamit az áldásos hatásaiból, de a pékek egyelőre drágállják ezt az adalékanyagot – így a szőlőmaglisztet külön árulják.

A hazai megoldások mellett külföldi tapasztalatok is vannak: gyógyszerkísérletek próbálják kiaknázni a szőlőmag pozitív élettani hatásait és a kozmetikai ipar is felfedezte magának (a Dove-tól a csak kozmetikusoknak forgalmazott magyar Ilcsi néni termékekig sok kence épül a szőlőmagolajnak a bőr öregedését gátló tulajdonságaira). A nagyobb borászatok is kezdenek ráébredni, hogy az eddig csak elszállítandó hulladékként megjelenő magokkal akár maguk is kezdhetnének valamit. Sárkány Péter példaként Gere Tamás villányi borászt említette, mint aki a borturizmus mellett üzletét a wellnessre is szeretné építeni, és ilyenformán ő is tapogatózik a szőlőmag lehetséges felhasználásai terén.

– A szőlőmag titkára igazán nem jöttünk rázárta beszélgetésünket Sárkány Péter. – De az biztos, hogy a világ erre rá fog indulni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek