Az albatrosz titkos szövetségese

Mindmáig rejtély volt, hogy a tengerek és óceánok nagy vándormadarai, az albatroszok hogyan ehetnek olyan halakat és rákokat, amelyek a mély vizekben élnek, s még véletlenül sem közelítik meg a felszínt? Bár az albatrosz kisebb mélységre a víz alá is lebukik a zsákmány után, de búvárkodni nem tud. Egyáltalán: a madarak az óceán jellegtelen, egyhangú felszíne felett repülve, hogyan észlelik a mélyvízi halakat és miképpen kapják el őket?

HobbiA. Fodor György2009. 10. 08. csütörtök2009. 10. 08.

Kép: 22105

Az albatrosz titkos szövetségese
22105

Az idén januárban tudósok befogtak négy dolmányos albatroszt a dél-georgiai Bird-szigeten, a madarak egyik fészkelőhelyén. (Az Atlanti-óceán déli részén fekvő Dél-Georgia és a Déli Sandwich-szigetek Nagy-Britannia tengerentúli területéhez tartoznak.) Hátukra vízhatlan minikamerákat szereltek. Az apró, alig 83 grammos szerkezet 30 másodperces időközökben akár tízezer állóképet is készíthet – jelentette a BBC A tudósok a felvételeken az albatrosz szemével látták az óceánt, a jéghegyeket, a környezetet – majd nagy meglepetés érte őket.

Az egyik madár lefényképezte társát, aki éppen egy gyilkos bálnával barátkozott. A képekből kiderült, hogy az albatroszok ismerik a delfinek családjába tartozó hatalmas tengeri emlősök – némelyik 8-10 méter hosszú, 7-9 tonna súlyú – „titkos tengeri csapásait”. A köznyelv gyilkos bálnának mondja a kardszárnyú delfineket, akik megszolgálták a nevüket. Nagy pusztítást végeznek, étvágyuk hatalmas. Amikor táplálkoznak, halmaradványok lepik el a vizet. Másik szokásuk az, hogy a felszínre terelik a mélyvízi halakat, ahol az albatroszok könnyen lecsapnak rájuk. Az albatroszok ezért nem is a halakat, hanem a gyilkos bálnákat figyelik: titkos szövetségesük bizton szállítja nekik az ennivalót.

A tudósok szerint ez a szövetség nagyon régi keletű s nem kivételes esetről van szó. Az albatroszok a legnagyobb madarak közé tartoznak, sok fajtájuk van, némelyik szárnyának fesztávolsága eléri a három és fél métert, súlyuk akár 12 kiló is lehet. Azt már korábban megfigyelték, hogy a sekély vizeken a gyilkos bálna és az albatrosz jól „megértik egymást”, nincsenek ellenséges viszonyban. Már csak az nem világos, hogy a gyilkos bálnának mi haszna származik a titkos szövetségből.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek