Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Évről évre madarak ezrei pusztulnak el áramütés következtében. A villamosenergia-ipar szereplői azt ígérik, 2020-ig minden veszélyes vezetékszakaszt madárbaráttá átalakítanak.
A madarak két villanyvezeték, vagy egy-egy villanyvezeték és földelt oszlop együttes érintésével szenvedhetnek áramütést. A vezetékeknek ütközés leginkább a nagyobb testű, nehezebben manőverező madaraknál gyakori – mint a daru és a túzok. Ez utóbbi fokozottan védett fajnál az áramütés az egyik leggyakoribb halálok. A szigeteletlen villanypóznák elsősorban a ragadozó madarak közül szedik áldozataikat, amelyek többnyire a sík terepen használják vadászlesként azokat..
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület felmérései szerint évente mintegy 30 ezer madár esik a távvezetékek áldozatává, az elhullott madárállomány természetvédelmi értéke pedig meghaladja az egymilliárd forintot.
A madarak védelme érdekében született meg az akadálymentes égbolt program, amelyet a villamosenergia-ipar szereplői, továbbá a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium, valamint a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) együttműködésével hoztak létre a madárpusztulások felszámolására..
Tari Gábor, a villamos energiatermelést és elosztást irányító Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. (MAVIR Zrt.) vezérigazgatója a program eredményeit ismertető konferencián elmondta: a cég évi 90 millió forintot költ környezetvédelemre. Ebből 12 milliót a madárvédelemre fordítanak: madárbarát szigeteléssel látják el az elektromos oszlopokat, segítenek az elterelők és a biztonságos műfészkeket telepítésében. A MAVIR Dóra, az első műholdról követhető kerecsensólyom jelképes örökbefogadásával 3 éven át évi 3 millió forinttal támogatja leggyakoribb albérlője védelmi programját.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu