A világhálón él tovább a folklór

A magyar népi kultúra feltérképezésével és megőrzésével a XIX. század végétől foglalkozik a tudomány, így napjainkra nagy mennyiségű hangfelvétel, mozgókép, fénykép és írott folklórdokumentum halmozódott fel. Ezek megőrzését, bővítését és elérhetővé tételét támogatja a Jövőnk öröksége XX. → XXI. projekt

HobbiRomvári Orsolya2010. 05. 14. péntek2010. 05. 14.
A világhálón él tovább a folklór

Az EGT/Norvég Finanszírozási Mechanizmusok támogatásával csaknem 220 millió forintot költhet a Hagyományok Háza a szellemi kulturális örökség megőrzésére és a népi kultúra népszerűsítésére.

A 2011 áprilisáig tartó Jövőnk öröksége XX. → XXI. projekt keretében a táncházmozgalom jelentős személyiségei −többek közt Árendás Péter, Nesztor Iván, Kerényi Róbert, Stoller Antal, Lányi György, Vavrinecz András− által gyűjtött zenei és táncanyagokkal, ereklyékkel bővítik a népművészet országos központjának gyűjteményét.

Mivel a múlt század technikai színvonalán rögzített gyűjtemények közül ma már számos rossz állapotban van, ezeket digitalizálással mentik meg. Az adathordozók megfelelő tárolásához pedig klimatizált és tűzvédelmi szempontból is megfelelő raktárat alakítanak ki a Hagyományok Házában. A nagy felbontású, digitalizált felvételek a világhálóra is felkerülnek.

A projekt részeként a kilencvenes évek végén létrehozott Utolsó Óra-program eddig ki nem adott gyűjtéseiből júniusban jelenik az 50 új CD-ből álló reprezentatív sorozat. Ezen kívül hét új szakkönyv is készül a folklórgyűjtésekből – 350 példány a nagyobb európai könyvtárakba, zeneiskolákba és folklórarchívumokba jut el.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek