Feltámadó vízimalmok

A Bakonyalja és a Kisalföld határán található Pápateszér arról híres, hogy hiteles források, levéltári adatok szerint itt működött a legtöbb, szám szerint 25 vízimalom – szakszerűen fogalmazva: patakmalom – Magyarországon.

HobbiNagy Péter2010. 05. 09. vasárnap2010. 05. 09.

Kép: OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Feltámadó vízimalmok
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A cél az, hogy Pápateszéren 1-2 éven belül helyreállítsanak legalább egy működő – őrleni is képes – vízimalmot.

Wöller István malomkutató, a teszéri malmok avatott ismerője írja: „A XVIII. század végén már álltak, a XIX. század vége felé még üzemeltek”. A baj csak az, hogy e tényt jószerivel csak a pápateszériek tudják, meg néhány malomkutató – a szomszéd faluban, vagy Pápán már nem…

A pápateszéri malmokról 1975-ben készült alapos építészeti felmérés, melyet – a Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum szakmai irányításával – a magyar táncház-mozgalmat alapító fiatalok, az akkoriban megalakult Sebő Klub tagjai végeztek el. A felmérők névsorában olyan neveket találunk, mint Czakó Gábor író, Halmos Béla zenész, Jordán Tamás színész, Koltay Gergely zenész, Sebestyén Márta gimnáziumi tanuló, Sebő Ferenc zenész, Tímár Sándor koreográfus.

Május 15-én a pápateszéri vízimalmokat bemutató kiállítás Őriszentpéteren, az Őrség fővárosában – stílusosan egy malomépületben – a Mediawave Fesztivál programjaként nyílik meg. A megnyitóra a szervezők Sebő Ferencet és Jordán Tamást kérték fel.

Az őriszentpéteri kiállítást Budapesten és Veszprémben, végül pedig Pápateszéren is bemutatják. Készül a malomköves őrlési technikát megismertető, működőképes makett is.

A fotóra kattintva megnyílik a képgalériánk!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek