Kijött a hal a rétre

Most, hogy e sorokat írom, nagy a baj, árad minden folyó, patak, házak százai állnak vízben. Valami megváltozott az időjárásban, mondják egyre többen, ami lehet, hogy az ember műve, de az is lehet, hogy egy általunk még megfejtetlen természeti jelenség.

HobbiBalogh Géza2010. 05. 28. péntek2010. 05. 28.
Kijött a hal a rétre

Az viszont, hogy nem bírják a patakok levezetni a sok vizet, bizony a mi művünk. Az agyonszabályozott, töltésekkel agyonszorongatott árterek egyszerűen szűkek a sok víznek, s az átlépi vagy áttöri a töltéseket.

A következmény: számos emberi tragédia – de ha az élővilág egészét nézzük, a sok víznek van jó oldala is. A halak, a vízi madarak, a vizet kedvelő növények biztosan nem bánkódnak. Az áradások jótékony hatásait amúgy sem mostanában fedezte fel az ember, a Nílus, az Amazonas vagy a Tisza kiöntéseit a történelem hajnala óta várta az ember, mert az, ha rombolt is, de életet hozott. Az Alföld élete is sokkal gazdagabb volt a szabályozás előtt. A gátak megépültével azonban elmúlt a jó világ, s emiatt már a 19. század embere is sokat háborgott. A minap például kezembe került egy kis könyv, egy szegedi halászmester, Bitó János írta, a trianoni tragédiát követő években. Az én kiskirályságom – egy tiszai halász élete – című visszaemlékezésében így sírja vissza a nagy vizeket: „1870-ben és 71-ben is valami csodálatos nagy vizek voltak egész Magyarországon, de különösen a mi Tiszánk mellett. Egy tenger volt napi járóföldre minden. Azt mondtuk rá, van akkora, mint a tenger, csak nem olyan mély. No, hanem aztán ez a mély víz a halak paradicsoma, mennyországa volt. Úgy mondták akkor, több volt a Tiszában a hal, mint a víz. Ha inni akart valaki, mire észrevette – hal akadt a torkán. Aztán változott az idő, mind kevesebb lett a hal a Tiszában, és több a víz, maholnap meg már se hal benne, se víz.”

Hazánk talán utolsó, igazi ősvadona, a Bodrogzug most örülhet. Ez a jó tízezer hektáros rét a Tisza és a Bodrog között Sárospataktól egészen Tokajig ismét víz alá kerül. És – ha szabad ilyet mondani – a legjobb időben. Még nem ívott le minden hal, a ponty, a kárász még talán elcsípi a nagy vizet. Ha így történik, sokkal több lesz majd a hal a két folyóban is, amivel nem az a baj, hogy máskor kevés benne a víz, hanem az, hogy nincs hol leikráznia a halnak. Annak ugyanis sekély, csendes, lehetőleg növényzettel benőtt helyek kellenek. A fűszálakra, gyökerekre lerakott ikrából kikelő apró halak gyorsan növekedésnek indulnak, és ha tartós az ár, akkor a víz levonulása után már azok is visszajutnak a folyókba.

Ez volt a régi halbőség titka. Kijött a folyó a rétekre, kaszálókra, a felmelegedő vizekben kikelt a poronty, aztán a visszavonuló víznek engedelmeskedve benépesítették a Tiszát, a Bodrogot. Annak idején az öreg Bitó is ezeken a fokokon fogta a tömérdek halat. A visszavonuló vízzel ugyanis nemcsak a porontyok érkeztek a folyóba, hanem az igazi nagy halak is, akik miután szétnéztek az ártereken, igyekeztek vissza az otthonukba. Köztük voltak valódi titokzatos halak is, mint például a pasztárponty, amit mai halász-horgász még nem látott. Az öreg Bitó szerint a ponty és a kárász összeívásából született halnak messze földön nem volt párja. De a nagy vizek elmúltával eltűntek ezek is. Egyszer még hátha találkozunk velük.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek