Akiknek sosincs oxigénhiányuk

Régóta izgatta a kutatók fantáziáját, hogy miképpen bírják a tibetiek a négyezer méter feletti magasságot. Ott már oly mértékben megritkul a levegő, hogy mások akár életveszélyes állapotba is kerülhetnek emiatt.

HobbiUjlaki Ágnes2010. 06. 05. szombat2010. 06. 05.
Akiknek sosincs oxigénhiányuk

Az oxigénhiány miatt ugyanis túlságosan sok vörösvérsejt kezd termelődni a szervezetben, megjelenik a tüdőtágulat és az agyi vizenyő, a tüdőartériákban pedig megnövekszik a vérnyomás, ami akár légzési nehézségekhez is vezethet.

Ezzel szemben az őslakosok vígan leélik az életüket a fennsíkon. Amerikai és kínai kutatók most együtt jöttek rá, hogy miért nem betegednek meg a tibetiek. Összehasonlító vizsgálatokkal megállapították, hogy a Tibeti-fennsík lakosai tíz olyan génváltozatot hordoznak, amelyek nem találhatók meg az alacsonyabb, közeli területeken élők genetikai állományában. Ezekből kettő a vér oxigénszállítási képességeit befolyásolja. A vizsgált tibetiek vérének szokatlanul alacsony volt a hemoglobinszintje. Ez azért furcsa, mert a hatékony oxigénszállításhoz éppen hogy több hemoglobinra lenne szükségük. Ennek ellenére nincs belőle több – viszont amennyi van, azt nagyon jól hasznosítják.

Egészen mostanáig nem volt ismert, hogy mi ennek a kiváló oxigénhasznosításnak a genetikai háttere. A kutatók most tibeti őslakosok és alacsonyabb területeken élő kínaiak és japánok DNS-eit hasonlították össze. Így találták meg azokat a speciális géneket, amelyek csak azokban a tibetiekben vannak meg, akiknek mindkét szülője ott született és élt.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek