Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nem mindegy, hogyan pezseg a pezsgő, azaz mennyire buborékos, amikor a pohárba kerül. A Reims-i Egyetem kutatói tudományos alapossággal jártak utána, miképpen kell a pezsgőt úgy kitölteni, hogy a legélvezhetőbb legyen.
A kiindulási pont. a felszolgálásra szánt pezsgőt megdöntve és hűtve tárolt palackból töltsük a pohárba. De hogyan? Nos, ennek az egyszerű(nek látszó) műveletnek a pontos meghatározását végezték el a Reims-i Egyetem munkatársai. Az sem véletlen, hogy éppen ők vállalkoztak erre, lévén, hogy Reims Franciaország legnagyobb szőlő- és bortermelő, pezsgőgyártó vidékének, a Champagne-Ardenne Régió központja.
A kutatók Infravörös termográffal és mindenféle töménységmérő eszközökkel felszerelkezve láttak munkához, melynek során többek között a szénsav koncentrációját mérték meg különböző hőmérsékleteken és döntési módok mellett. Rájöttek a nagy igazságra: sörszerű töltés esetén, amikor a döntött pohár falán csorgatják az italt, sokkal kevesebb szénsav szökik el, mint az eddig általános szervírozásnál – vagyis amikor a függőlegesen tartott pohár közepébe öntik a nedűt.
A tanulság: a sörszerű töltés sokkal kíméletesebb, mint a pezsgőszerű. Nem mellékesen kiderült az is, hogy minél melegebb a pezsgő, annál nagyobb a szénsavveszteség. Az egyelőre nem vizsgálták, hogy a pezsgőspalack kinyitásának módja milyen összefüggésben áll a szénsav megmaradásával az italban. De az már így is biztos: ahol profik bontanak pezsgőt, ott nincs pukkanás, s így jelentős szénsavveszteség sem.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu