Varázsszavak

A magyar népmesék világában a varázsszavak, varázsmondatok kimondásával a mesehős valamilyen csodás cselekedet végrehajtására lesz képes: láthatatlanná válik, valamit odaidéz vagy eltüntet stb. Ilyen formákra gondolok: „Hipp-hopp, ott legyek, ahol akarok!”, „Terülj, terülj, asztalkám!”, s a csoda azonnal meg is történik.

HobbiGrétsy László2010. 10. 01. péntek2010. 10. 01.
Varázsszavak

Én ezúttal néhány „nemzetközi” varázsszót, varázsszöveget mutatok be olvasóimnak. Azt hiszem, ezek is ismerősen csengenek mindnyájuk fülében.

Abrakadabra. Ez az ősi keleten bukkan fel először, de bűverejét még a középkorban is őrzi. Eredetileg az volt a szerepe, hogy amulettként a nyakba akasztva megvédje az embert a láztól s a démonoktól. Az abrakadabra bűvös háromszöge így festett:

A b r a c a d a b r a
A b r a c a d a b r
A b r a c a d a b
A b r a c a d a
A b r a c a d
A b r a c a
A b r a c
A b r a
A b r
A b
A

Annak magyarázatára, hogy a varázserő hogyan mutatkozik meg ebben a bűvös háromszögben, nem vállalkozom, mivel az érzéki világ kereteiből kilépő világszemlélet szükséges hozzá, de az tény, hogy a középkorban mintaképe volt a misztikus rejtvényeknek. Egy időmillio¬mos francia szerzetes a cellája magányában „megfejtette” titkát. Kiszámította, hogy 1024-féleképpen olvasható az ábrában az „abrakadabra” szó, és e varázsos ismétlődésben rejlik a tizenegy soros háromszög bűvös hatalma. Maradjunk ennyiben!

Csiribí-csiribá. Ez egy bűvészmutatványt bevezető vagy varázslatot érzékeltető, tréfás varázsszó. Alighanem összefügg csiribiri szavunkkal, az pedig – legalábbis Zaicz Gábor Etimológiai szótára szerint – olasz komédiások révén terjedhetett el nyelvünkben.

Hókuszpókusz. Hihetőleg az ’ez az én testem’ jelentésű latin hoc est corpus (meum) miseszövegrészletből alakult, mivel a latinul nem értő hívek a kenyér átváltoztatásának „varázsigéjeként” tekintettek erre a szövegrészre. Hozzánk német közvetítéssel került a 18. század közepén, de már bűvészkedés közben használt varázsigeként.

Szezám, tárulj! – mondhatnám még az Ezeregy éjszaka meséiből elterjedt varázsmondatot, amelynek elhangzásakor megnyílik a kincses barlang bejárata, de abba a barlangba – hely hiányában – már nem léphetünk be.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek