Égig érő kókuszpálmák

Hideg téli napokon szívesen részt vennék egy trópusi álomutazáson. Újra elmennék például Zanzibárba, ahol sok trópusi növényt közelről is megismerhettem.

HobbiPethes József2010. 12. 26. vasárnap2010. 12. 26.
Égig érő kókuszpálmák

Egzotikus fűszereiről lett híres az Indiai-óceán által körbeölelt kis sziget, s ezeket a növényeket összegyűjtve be is mutatják a turistáknak. Addig el sem tudtam képzelni, mi fán terem a fahéj, a szegfűszeg, a vanília, és kókuszt is csak reszelék formájában láttam a süteményekben. Persze láttam már kókuszpálmát képen és filmen, de élőben teljesen lenyűgöző látványt nyújtott. A fűszertúra fő attrakciója is hozzá fűződik, hiszen a harminc-negyven méter magas fákat az ültetvényen dolgozó izmos fiatalemberek megmásszák, hogy friss üdítőitallal kedveskedjenek a vendégeknek. Közben a Jambo című szuahéli slágert éneklik, melynek refrénje az Oroszlánkirályból ismert mondás: hakuna matata – ami körülbelül azt jelenti: nincs semmi gond, szép az élet.

Valóban így éreztem, amikor a ledobált és kézben lehozott zöld kókuszdiókat a srác megskalpolta, azaz levágta a tetejét, én meg kiittam belőle a hűvös kókuszvizet. Felüdített az Egyenlítőhöz közeli forróságban. Utána bármerre mentünk, az útszélen, a piacon mindig ezt vettük, ha megszomjaztunk. A helyiek szerint a kókusz gyógynövény a javából, felsorolni sem tudják, hányféle betegségre jó. Tojás alakú termése több mint kétkilósra nő meg. Ha megérik, összeesik, kemény, fás, rostos, barna héjú lesz. A kókuszvízből ugyanis zsiradékok épülnek be a táplálószövetbe, amely végül egy több mint egy centiméter vastag, fehér, dióbélszerű réteget képez a héj belső falán. Ez a termés ehető része, a kókuszbél, amely kezdetben lágy, és csak a száradás után szilárdul meg. A kókuszdiók a virágok megtermékenyülése után 9–12 hónap alatt érnek be.

A trópusokon a tápláló, ízletes kó­kuszbélt frissen fogyasztják vagy szárítva és reszelve fűszerként használják különféle ételekhez, süteményekhez és édességekhez. A vízbe áztatott kókuszbélből kókusztejet préselnek, amelyet ételekhez adnak vagy tejport, pépet meg keményített krémeket állítanak elő belőle. A termések rostos köpenyéből fonalat fonnak, amely kötél, takaró, háló, táska, ruhanemű, szőnyeg és sok más termék előállítására alkalmas. Az anyatejhez hasonló összetételű kókuszolajjal sütnek-főznek, sőt test- és hajápolásra is alkalmazzák. A csontos belső héját edényként is használják. A pálmanedvből, amely a megvágott virágzatokból csepeg, pálmabort, ecetet, cukrot és szirupot állítanak elő. A kókuszpálma levele és törzse építőanyag a trópusokon, de készítenek belőle használati tárgyakat is. Vendéglátónk a leveléből font nekem egy kalapot, amit ma is őrzök.

A kókuszpálma számos fajtáját ültetik kertekben és nagy ültetvényeken. Magról szaporítják, homokágyakban: a benedvesített terméseket vízszintesen ráfektetik vagy beássák, azok meg két hét múlva kicsíráznak. A csíranövény egy éven át a magból táplálkozik, s közben annyi levele fejlődik, hogy a fotoszintézis megindul. A kókuszpálmák hosszú életűek, több mint nyolcvan évig képesek teremni. Zölden vagy éretten, mindig kézzel szüretelik a termést – míg Afrika bizonyos részein és néhány csendes-óceáni szigeten a lehullott kókuszt szedik fel a földről, Ázsiában pedig idomított majmok kúsznak fel a fára szedőként. A nehézkes betakarítás miatt nem csoda, hogy a nemesítők az egyre rövidebb törzsű fajtákkal rukkolnak elő. Lehet, hogy azokra már mi is fel tudnánk mászni? Jó lenne kipróbálni!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek