Olvasunk még könyveket?

Kiknek a felelőssége, hogy az olvasás fontosságára felhívjuk a figyelmet? Miként viszonyulnak a könyvekhez a fiatalok? Felváltja-e a könyvet az internet? – egyebek közt ezek a kérdések is felmerültek az Országos Széchényi Könyvár által kezdeményezett kutatás során, amely a 2010-es Családi Olvasás Éve alkalmából készült. A további részletekről Ládi Lászlótól, a program projektmenedzserétől érdeklődtünk.

HobbiBorzák Tibor2011. 02. 18. péntek2011. 02. 18.
Olvasunk még könyveket?

– Nem olvasunk eleget?
– Visszakérdezek: mit ért elégségesen? Felmérésünk az iskolai tankönyveken kívüli könyvek olvasására vonatkozott, vagyis a szabadidős tevékenységet vettük górcső alá. A korábbiakhoz képest nőtt az olvasási kedv és hajlandóság. Ez egyébként nemzetközi viszonylatban is így van.

– Akkor nem maradtunk le más nemzetektől?
– Sőt, emelkedő pályára kerültünk.

– A diákok is?
– A tízévesek szövegértését illetően az élbolyban vagyunk, a tizenöt esztendősek esetében pedig a középmezőnyben vagy kicsivel lejjebb. Ez többek között az oktatási rendszer kevésbé hatékony voltának tudható be.

– Ne fogjunk mindent az oktatásra! Szerintem ebben az internet is közrejátszik…
– Ha már itt tartunk: az olvasást a sajtó, a reklám, az internet irányába is kiterjesztve megállapíthatjuk, sokkal magasabb a napi használata. Van némi igazság abban, hogy az internetezés erősen megváltoztatja az olvasási szokásokat, hiszen a húsz év alatti fiatalok szinte száz százalékban használják a világháló kínálta lehetőségeket.

– Könyvet is a neten olvasnak?
– Keseregnek az írók és a kiadók, hogy üzletileg nagy bajba sodorja őket az internet. Szerintem ennek pont az ellenkezője igaz: akinek elérhető a könyve elektronikusan, annak több kötete fogy a boltokban. Ugyanis az interneten csak beleolvasnak, majd a kiszemelt műveket megveszik, mert több száz oldalt szívesebben olvasnak el igazi könyvből. Így aztán az e-book nálunk még nem annyira népszerű, mint a Távol-Keleten vagy Amerikában.

– Miért éppen a családokra fókuszáltak a felmérésben?
– Az előző években folyamatosan egy-egy kiemelt korcsoportra koncentráltunk. Volt már babaolvashow, tiniolvashow, nagyiolvashow, a mostani akciónk pedig mindezt egybe fogja. Szeretnénk felhívni a figyelmet az olvasás fontosságára, egyebek mellett író-olvasó találkozókat, olvasótáborokat, babaklubokat szervezünk, minden korosztályra odafigyelünk. Közös költemény címmel játékot indítottunk, szavakat kell beküldeni, melyekből Lackfi János költő segítsé­gével összeáll majd egy vers. Így aztán majd azt is elolvashatjuk...

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek