Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
R. F.-né tatabányai olvasónk, akinek már korábban is válaszoltam egy kérdésére, a kotnyeles szó jelentése és eredete felől érdeklődik levelében. Nem is titkolja, miért. Így ír:
„Engem a menyem már többször is kotnyelesnek nevezett. Mivel nem ismertem ezt a szót, megkérdeztem a szomszédasszonyomat, hogy milyen, aki kotnyeles, s ő azt válaszolta, pletykálkodós. Nagyon elszomorodtam, mert én soha bizalmas, rám nem tartozó dolgokat nem fecsegtem még ki senkinek, a menyemről szólót pedig különösen nem. Szeretném, ha Tanár Úr megnyugtatna válaszával.”
Készséggel megteszem, mert a kotnyeles jelentése csakugyan nem azonos a pletykás szóéval, noha egyetlenegy „terhelő” adatot magam is találtam. Az ötkötetes Új magyar tájszótárnak – amelynek rég várt befejező kötete alig egy-két hónapja jelent meg – hatalmas anyagában csakugyan található egy adat, amelyet Sümegen jegyeztek fel, s amely szerint a kotnyeles ott ’pletykás’ jelentésben (is) él.
Ezt nem vitatom, de szótáraink szerint, kezdve a régiektől a legújabbakig, nem az a kotnyeles, aki szeret pletykálkodni, másokat kibeszélni, hanem aki mindenre kíváncsi, mindenbe beleártja magát. Már a Czuczor–Fogarasi-féle, 1862 és 1874 között megjelent hatalmas műben, A Magyar Nyelv Szótárában azt olvassuk, hogy a kotnyeles olyan személy, aki mindenre kíváncsi, mindent látni és tudni akar. A szótár mindjárt magyarázatot is próbál adni a szó eredetére, amikor így ír: „E szerént oly emberre illő kifejezés, ki mindenbe szeret belekottyanni, s a dolgoknak mintegy nyeléhez kapkodni.”
Azért idéztem a szótárból mindjárt egy a szó eredetére vonatkozó mondatot is, hogy egyúttal a szerzők egy tévedésére is rámutathassak. Ma, csaknem másfél évszázaddal a szótár megjelenése után, a nyelvtörténészek szorgos munkája nyomán már biztosan tudjuk, hogy kotnyeles szavunkban nem a ’fogantyú, markolat’ jelentésű nyél rejlik, hanem a ’sokat és szívesen beszélő’ jelentésű nyelves melléknevünknek egykori nyeles változata. A kotnyeles összetett szó, amelynek előtagja a kotyog, kottyant igék önállóan nem adatolható hangutánzó töve, utótagja pedig az említett nyeles melléknév. Aki mindent meg akar tudni, szeret kotyogni, mindenbe belebeszélni, arra valóban jogosan mondható, hogy kotnyeles. Ez a bizalmas társalgási nyelvnek inkább kedves, mint bántó hangulatú szava.
A kérdezőnek jó szívvel ajánlom, bátran barátkozzon meg ezzel a szóval, s egy csöppet se érezze magára nézve kellemetlennek, mert nem az. Azt az egy szem sümegi adatot pedig, amelyet cikkem első felében elkottyantottam, sürgősen felejtse el!
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu