Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Akkor ütött először szöget dr. Susan Maushart fejébe a gondolat, hogy talán valami nem stimmel a családi életükben, amikor SMS-t kellett küldenie a gyerekeinek, hogy jöjjenek már vacsorázni.
Kép: Siófok, 2009. február 22. Internetező gyerekek. Számítógép. Fotó: Ujvári Sándor
Az ismert ausztrál írónő és pszichológus elmondta, hogyan született meg érdekes kísérletének ötlete. Muszáj volt már valamit lépnie, mert a gyerekei órákat töltöttek a számítógépeik előtt, éjszakákon át chateltek, játszottak, és szinte csak a közösségi hálókon érintkeztek barátaikkal – egymással pedig már úgy sem.
A három tini gyermekét nevelő anya egyszer csak kikapcsolta otthona összes elektronikus kommunikációs eszközét. Hat hónapig nem működött náluk a tévé, a számítógép, de még a telefon sem. A kísérlet tanulságait könyvben foglalta össze.
„A tiniknek nem volt többé lehetősége rá, hogy gubancos lelkiállapotukról percről percre tudósíthassanak a Facebookon, nem volt mobil sem, hogy azon múlassák az időt” – írja a „kegyetlen” anya. Azt remélte, hogy ez a tapasztalat átalakítja az életüket, hogy több közük lesz egymáshoz, hogy leülnek együtt az asztalhoz enni és játszani, esetleg zenét hallgatni.
A remények nagy része meg is valósult idővel. A gyerekek jól alkalmazkodtak az új élethez, a család többet beszélgetett, és közösen vacsorázott. Időtöltésként társasjátékoztak, elkezdtek együtt moziba járni, amelyet jobban élveztek, mint valaha. Anninak szokásává vált, hogy beült az egyetemi könyvtárba, Bill pedig rátalált az oly régóta elhagyott szaxofonjára. A 14 éves Sussy lázadozott a legtöbbet, el is költözött az apjához, de egy hét utána visszatért.
Maushart meggyőződése, hogy ezzel a hat hónapos periódussal nem büntette a gyerekeit, hanem nagy szolgálatot tett nekik, mert az elektronikus média használata ma már nem életstílus vagy anyagi háttér kérdése.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu